Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: filmy, przedstawienia na powietrzu i festiwale
Ostatni weekend lipca - pełen wydarzeń kulturalnych: nowe, ciekawe filmy, przedstawienia na powietrzu, festiwale i dużo wspaniałej muzyki. Do wyboru do koloru, w różnych miejscach regionu.
Koncert w Krasnogrudzie
O tym artyście mówi się, że aspiruje do postaci numer jeden najmłodszego pokolenia polskiej sceny jazzu. Kuba Więcek - saksofonista, który wydał już 20 płyt, wystąpi ze swoim zespołem w Międzynarodowym Centrum Dialogu, w Dworze Miłosza w Krasnogrudzie.
Początek koncertu o 20:00. Wstęp bezpłatny.
Spotkanie z mistrzami fotografii w Galerii przy Wiktorii
W Białymstoku spotkanie z mistrzami fotografii, a wszystko w Galerii przy Wiktorii o 18:00. Prezentowane są tam zdjęcia na wystawie "Żywioły/Woda" - ich autorzy przyjadą dziś do Białegostoku, żeby porozmawiać o misji fotografii. Joanna Kinowska, kuratorka ekspozycji, przeprowadzi rozmowę z członkami kolektywu fotografów National Geographic Polska, czyli Markiem Arcimowiczem, Pawłem Młodkowskim, Mikołajem Nowackim i Marcinem Zaborskim.
Propozycje kinowe
Spragnieni kina mogą wybierać między nowością w Heliosach - to francuski film, zabawna komedia "Jak być dobrą żoną" z Juliette Binoche, a filmem o księdzu Adamie Bonieckim w Kinie Forum, który jest portretem filozofa, pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą.
25. edycja koncertów organowych
Miłośnicy organów nie mogą przegapić kolejnego koncertu w ramach 25. edycji koncertów organowych.
Jak zawsze w letni piątek w białostockiej bazylice katedralnej rozbrzmiewać będzie taka muzyka, tym razem w wykonaniu Przemysława Kapituły. Ta piękna tradycja na trwałe wpisała się w artystyczne życie Białegostoku w czasie wakacji. Muzyki - za darmo można słuchać od 19:15
"Reportaż o końcu świata" w Teatrze Wierszalin
Teatr Wierszalin gra pod chmurką swój kultowy spektakl "Reportaż o końcu świata", nagradzany i uwielbiany przez widzów. Przez cały weekend o 21:00.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep
Festiwal tradycyjnie już wystartuje w ostatni weekend lipca, na urokliwej plaży nad Siemianówką w Starym Dworze, a zakończy swoją podróż także tradycyjnie - w Hajnówce 2 sierpnia. Artyści zaproszeni na tegoroczny festiwal wystąpią także w Orli (25.07), Narwi (26.07), Dubinach i Gródku (30.07), Białowieży (31.07) i Bielsku Podlaskim (1.08).
Dużo wydarzeń, ale my polecamy jedno: "Fundacja Sztukmistrz" po raz kolejny zaprosi nas na zakręcone, szalone, prawdziwie ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko. Ninja, Panda i Dyrektor Cyrku prezentują taniec z ogniem (fireshow), jakiego jeszcze nie widzieliście, z zaskakującym finałem, którego długo nie zapomnicie. Widowisko pełne jest gagów oraz interakcji z publicznością, przekraczając granice między fireshow a teatrem ulicznym.
Tegoroczny festiwal z uwagi na panującą pandemię koronawirusa zarówno od widzów, jak i artystów wymagać będzie zachowania szczególnej ostrożności. Na spektakle wpuszczana będzie ograniczona liczba widzów – do 150. W widocznych miejscach będą dozowniki z płynami dezynfekującymi do rąk, widzowie proszeni są o noszenie maseczek i utrzymywanie społecznego dystansu.
Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze
Na koniec jeszcze jedno ważne miejsce, gdzie i my będziemy. To Czeremcha i Festiwal "Z wiejskiego podwórza". Wystąpią m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Masala, Voo Voo i Czeremszyna. Dziś zaczyna się jubileuszowa 25. edycja festiwalu.
Z powodu ograniczeń pandemicznych pod sceną będzie mogło bawić się około 400 osób.
Nie ma już wejściówek na tę folkową imprezę, ale koncerty i rozmowy z artystami będziemy transmitować na naszej antenie i radiowym Facebooku - w piątek i sobotę od 19:00 do 22:00.
Festiwal zacznie się w piątek o 12:00 konferencją "Kultura ludowa - tradycje i współczesność". W programie też: wystawa fotograficzna "15 lat OrthPhoto. Prawosławie w obiektywie", pokazy filmu "Ginące rzemiosła", kulinarne i obrzędu korowaja, warsztaty ukraińskiego śpiewu ludowego, rękodzielnicze, harmonijkowe i muzyczne.