Radio Białystok | Wiadomości | Tematyczne spacery z przewodnikiem po Białymstoku - w niedzielę "100 lat Jagiellonii"
100-leciu Jagiellonii Białystok dedykowane będą w niedzielę (19.07) dwa spacery turystyczne z przewodnikiem PTTK po Białymstoku. We wszystkie niedziele lata takie tematyczne spacery organizują władze miasta we współpracy z przewodnikami z Klubu Przewodników Turystycznych przy PTTK.
Spacery potrwają do 6 września
Spacery pod hasłem "10 Twarzy Białegostoku" rozpoczęły się z końcem czerwca i potrwają do 6 września. To wycieczki o różnej tematyce: rodzie Branickich, szlaku białostockich murali czy wielokulturowości miasta.
"Celem akcji jest ożywienie turystyki wewnątrz miasta oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego poznawania miejsca, w którym żyją" - podaje w komunikacie biuro prasowe prezydenta Białegostoku. Dodano, że chodzi również o promocję miasta, upowszechnianie dziedzictwa kulturowo-historycznego miasta, pokazywanie go jako miejsca przyjaznego mieszkańcom.
Na spacery o Jagiellonii Białystok (jeden przed południem, drugi po południu) należy wybrać się rowerem, który pomoże pokonywać odległości pomiędzy miejscami, o których opowie przewodnik. To także - jak tłumaczą organizatorzy - nawiązanie do tego, że pierwszy prezes Jagiellonii Białystok był miłośnikiem kolarstwa. Trasa przejazdu będzie prowadzić od Bulwarów Kościałkowskiego przez Park Konstytucji 3 Maja do stadionu na ulicy Słonecznej.
Powiemy między innymi o tym, co wspólnego z Jagą ma pies Kawelin, jakie pierwotnie barwy miał białostocki klub, jaka niecodzienna sytuacja wydarzyła się w przerwie meczu 21 sierpnia 1921 r.
- zachęcają organizatorzy.
Ze względu na pandemię na spacerach z przewodnikiem obowiązują maseczki, zasady reżimu sanitarnego, zachowywanie odpowiednich odległości. W podróż po Białymstoku będzie można wyruszyć o 11:00 i 15:00. Start przy pomniku psa Kawelina.
Do września, w kolejne niedziele zaplanowano wycieczki pod tytułami: "Modernizm po białostocku", "Wielokulturowy tygiel", "Białystok kryminalny", "Manchester Północy", "COOLturalny Białystok", "Pod zieloną gwiazdą", i "Białystok żydowski".
30 maja 2020 r. minęło sto lat od dnia, w którym - jak przyjmują badacze daty powstania Jagiellonii - rozpoczęła się historia tego klubu, obecnie w kraju kojarzonego przede wszystkim z piłkarzami grającymi w ekstraklasie. 30 maja 1920 r. został rozegrany pierwszy mecz piłkarski koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, który to zespół - jak opisała ówczesna prasa - wygrał z Kresowcami 5:1.
Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 r. wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.
Z powodu pandemii główne wydarzenia z okazji 100-lecia Jagiellonii mają się odbyć w 2021 r.