Radio Białystok | Wiadomości | Opłata za wywóz śmieci w Kolnie będzie zależeć od zużycia wody
To, ile wody zużyją mieszkańcy Kolna, będzie określało wysokość opłaty za wywóz śmieci. Ma to pomóc urzędnikom w weryfikacji faktycznej liczby osób mieszkających w danym lokalu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak przekonuje burmistrz Kolna Andrzej Duda, większość mieszkańców zapłaci dzięki temu mniej, bo nie będzie musiała ponosić kosztów za tych, którzy zaniżają liczbę mieszkających osób.
- Teraz deklaracje często mijają się z prawdą - twierdzi burmistrz. Informuje, że w ciągu 1,5 roku, według deklaracji, liczba osób spadła z 8 600 do 7 200. Przy stałej kwocie, którą miasto płaci za wywóz odpadów, powinno to spowodować podniesienie opłaty. Uzależnienie jej wysokości od zużycia wody ma temu zapobiec.
Średnie zużycie wody urzędnicy określili na podstawie analizy rachunków, które mieszkańcy zapłacili w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
- Po wskazaniach liczników. Odrzuciliśmy te skrajne. Było ich około 10-12 proc. Można powiedzieć, że przeciętne zużycie wody kształtowało się od 1,07 metra sześciennego na osobę do maksymalnie 2,5 m - informuje Andrzej Duda.
Według takiego systemu naliczania opłat mieszkańcy Kolna nie będą płacili za wywóz odpadów za okres, kiedy np. wyjadą na urlop, ponieważ wtedy nie będzie odnotowane zużycie wody.
Nowe zasady naliczania opłat mają obowiązywać od 1 sierpnia.
Zamiast problemów z rozstrzygnięciem przetargów prawie trzy miliony siedemset tysięcy złotych oszczędności. Kolneńskiemu starostwu udało się rozstrzygnąć pięć przetargów na przebudowę dróg tak, że tylko w jednym najtańsza oferta była minimalnie droższa od zaplanowanych wydatków.
Pięciuset mieszkańców Kolna musiało opuścić swoje mieszkania po tym, kiedy w niedzielę (7.06) w centrum miasta znaleziono niewybuch. Ewakuowane zostały osoby, które mieszkają w promieniu 400 m od posesji przy Placu Wolności 9.
Opłata śmieciowa uzależniona od ilości zużytej wody. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Kolna.
Ponad 1,2 tys. paczek papierosów z przemytu i 102 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli policjanci z Kolna na posesji jednego z mieszkańców gminy Turośl. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa sięgnęłyby 137 tys. zł - podała w piątek (15.05) podlaska policja.