Radio Białystok | Wiadomości | Turyści znów mogą podziwiać młyn wodny w ciechanowieckim muzeum
Tradycyjny młyn wodny w ciechanowieckim muzeum znowu działa.
Zakończyły się prace związane z renowacją zbiornika, który przylega do młynu - mówi dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak.
Będziemy mogli wznowić jedną z najważniejszych atrakcji naszego muzeum. Oprócz zespołu pałacowego młyn wodny jest jedynym budynkiem, który został wybudowany w połowie XIX wieku, jest w pełni sprawny. To właściwie jeden z naprawdę niewielu młynów na terenie Polski, a jedyny na pewno tutaj w Polsce północno-wschodniej - mówi Dorota Łapiak.
Jak mówi Dorota Łapiak, zbiornik trzeba było gruntownie oczyścić, żeby młyn mógł znowu funkcjonować.
Byliśmy zmuszeni spuścić wodę zestawu już 2 lata temu. Taką bezpośrednią przyczyną było porośnięcie całego zbiornika roślinnością, glonami co ani nie stanowiło ładnego widoku, ani też nie przysparzało atrakcyjności, ani też nie mieliśmy tyle wody w tym stawie, żeby można było uruchomić młyn - dodaje Dorota Łapiak.
Inwestycję sfinansowały Wody Polskie, muzeum poniosło jedynie koszt przygotowania niezbędnej dokumentacji.
Powód to kilkadziesiąt niewybuchów znalezionych przez saperów w brzegach i na dnie akwenu w czwartek (14.05).
Co najmniej cztery pociski moździerzowe, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, znaleziono na terenie skansenu Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Nie wiadomo jeszcze kiedy pierwsi turyści będą mogli po przerwie odwiedzić Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Mimo iż od poniedziałku (4.05) można otwierać niektóre placówki kultury, ta w Ciechanowcu nie będzie na to jeszcze gotowa. Tym bardziej że, muzeum wyznaczono jako miejsce odbywania kwarantanny.
Po półtorarocznej przerwie woda wróci do stawu Młynówka na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Będzie taniej i bardziej ekologicznie - pompy ciepła ogrzeją największe budynki Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.