Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy w Polsce nabór do wojska po ogłoszeniu pandemii koronawirusa
Około 100 ochotników rozpoczęło w czwartek (2.07) rano szkolenie podstawowe w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To pierwszy nabór od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa w Polsce.
Niektórzy przyznają, że zaangażowanie terytorialsów w walkę z nowym wirusem zachęciło ich do służby. Jeden z kandydatów na żołnierza przyznał, że właśnie ostatni okres pokazał, że służba terytorialna wykonuje zadania, do których została stworzona.
Rzecznik podlaskich terytorialsów por. Łukasz Wilczewski przyznaje, że wojsko - z powodu pandemii - długo czekało na możliwość szkolenia podstawowego ochotników.
- Pierwszego dnia szkolenia stawiło się prawie 100 ochotników. Przejdą teraz szkolenie podstawowe, czyli nauczą się tego, co jest niezbędne na nowoczesnym polu walki. Po zakończeniu 16-dniowgo szkolenia 17 lipca złożą przysięgę wojskową - mówi por. Łukasz Wilczewski.
Nowi żołnierze po złożeniu przysięgi rozpoczną służbę w różnych częściach województwa.
W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ok. 2 tys. żołnierzy. Przez ostatnie tygodnie byli zaangażowaniu m.in. w rozwożenie materiałów dezynfekcyjnych do podlaskich DPS-ów, pobierali wymazy od osób, które mogły być zakażone i pomagali straży granicznej pilnować polskich granic.
Ponad 1700 żołnierzy zaangażowanych w pomoc, przeszło 300 transportów środków medycznych i ciągła służba w niektórych placówkach medycznych.
Szef MON Mariusz Błaszczak oglądał w poniedziałek sojusznicze manewry wojskowe Bull-Run 12, które odbyły się w Jagłowie nad Biebrzą. Minister przekazał też siedem przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 29. maja Łomża od kilku dni jest siedzibą garnizonu obejmującego swoim działaniem miasto i pięć okolicznych powiatów.
To forma pomocy osobom, które w czasie pandemii straciły pracę, ale też rozwijanie polskiej armii.