Radio Białystok | Wiadomości | Od lipca stacja dializ w szpitalu wojewódzkim w Łomży znów będzie przyjmować chorych niezakażonych koronawirusem
Chorzy mieszkańcy Łomży i okolic znów mogą mieć dializy w miejscowym szpitalu wojewódzkim. Wojewoda podlaski zdecydował, że stacja dializ i oddział nefrologii przestają przyjmować wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem.
To ważna decyzja dla około 90 osób, które od ponad trzech miesięcy na dializy musiały jeździć do innych placówek w regionie, a także w sąsiednich województwach.
Szpital w Łomży w związku z koronawirusem od połowy marca był zmieniony na jednoimienny zakaźny, na rzecz pacjentów z podejrzeniem lub wykrytym patogenem. Od 1 czerwca stopniowo przywracana jest opieka nad wszystkimi pacjentami w szpitalu.
W szpitalu wojewódzkim w Łomży jest 20 stanowisk do dializoterapii. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przyznaje, że z powodu przekształcenia placówki w zakaźną były one niewykorzystywane i trzeba było to zmienić.
Stąd też szukano rozwiązań, aby uruchomić stanowiska do dializ dla pacjentów z podejrzeniem lub wykrytym koronawirusem w innym szpitalu. Wojewoda wydał decyzję, że takim szpitalem będzie szpital powiatowy w Hajnówce. "To daje nam możliwość tego, aby odblokować stację dializ w Łomży" – dodał Bohdan Paszkowski.
"Stacja dializ i oddział nefrologii w łomżyńskim szpitalu będą mogły przyjąć pierwszych pacjentów najwcześniej pierwszego lipca" - mówi dyrektor placówki Jarosław Pokoleńczuk.
Będą mogły przyjmować pacjentów po przeprowadzeniu kwarantanny 14-dniowej lub po przeprowadzeniu testów w kierunku koronawirusa u pracowników tych komórek organizacyjnych. Na oddziale nefrologii mamy jeszcze jednego zakażonego pacjenta, ale będzie on przeniesiony na oddział zakaźny, bo nie wymaga już opieki nefrologicznej. Opracowujemy procedury, by przyjmować pacjentów na stacji dializ. Robimy wszystko, by dializy rozpocząć 1 lipca
- mówi dyrektor Pokoleńczuk.
W szpitalu wojewódzkim w Łomży jest 21 oddziałów. Wciąż przeznaczonych tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem pozostaje sześć oddziałów: neonatologii, neurologii, położnictwa i ginekologii, chorób płuc, chorób zakaźnych i okulistyka. Jedno łóżko wydzielone jest też dla pacjentów z COVID-19 na oddziale nefrologii.