Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - czytanie performatywne w AT, spotkanie z Renatą Wroną i Galeria im. Sleńdzińskich ponownie otwarta
Zaczynamy od dwóch kulturalnych zaproszeń online.
Pierwsza propozycja to performatywne czytanie sztuki Ibrahima Amira "Bóg Honor Ojczyzna". Na kanale TouTube Akademii Teatralnej. To komedia społeczna ze poważnymi tematami w tle - mówi aktorka Magdalena Słowik.
Premiera czytania performatywnego sztuki "Bóg Honor Ojczyzna" na profilu FB Akademii Teatralnej
Jest i miłość i zdrada, przywiązanie do zasad i tradycji nawet kosztem relacji między ludźmi.
Honor rodziny splamiony! Córka uciekła z kochankiem od męża i dzieci. Teraz leży w pokoju obok, związana i zakneblowana, i czeka na karę. Kto jednak dokona „zabójstwa honorowego”, aby przywrócić rodzinie należną jej cześć? Ojciec, zdradzony mąż, brat, a może teść? Nikt się jakoś do tego nie pali - stawką jest wszak wieloletnie więzienie. Sprawa się komplikuje, gdy zupełnie niespodziewanie do drzwi puka policja, a wkrótce potem zjawia się, zabity rzekomo, kochanek…
Autor dramatu to syryjski lekarz, który od roku 2002 mieszka i pracuje w Wiedniu. Za sztukę „Bóg Honor Ojczyzna” otrzymał prestiżową nagrodę Nestroya za najlepszą produkcję teatru offowego.
Czytanie dramatu przez twórców związanych z białostocką Akademią Teatralną to nowa forma alternatywnego spotkania z widzami poza teatrem - zapewnia reżyser projektu Krzysztof Ogłoza.
Druga wirtualna propozycja kulturalna to spotkanie online z Renatą Wroną.
„Jak mówić, żeby nas zrozumiano i jak słuchać, żeby zrozumieć” to temat rozmowy z coachem, trenerką rozwoju osobistego, wykładowca akademickim.
Kto jest ciekaw, zapraszamy o 18:00 na profil Facebookowy Książnicy Podlaskiej.
Renata Wrona jest autorką książek „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” i „Marka kobiety w biznesie. Etykieta i wizerunek” oraz wielu artykułów m.in. na temat savoir-vivre w biznesie.
Spotkanie online w Książnicy odbywa się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Od dziś Galeria im. Sleńdzińskich ponownie będzie otwarta dla zwiedzających. Przestrzeń Galerii oczyszczono, zdezynfekowano, a placówka przy ul. Wiktorii 5 przeszła ozonowanie. Tam od wtorku (22.06) możemy oglądać wystawę fotografii "Prolog" Kamila Śleszyńskiego.
A w Galerii przy ul. Legionowej trwa montaż nowej wystawy "Malarstwo" Sławomira Chudzika. Artysta w ciągu trzydziestu lat pracy twórczej uprawiał równolegle: malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne, gwasz i grafikę – głównie drzeworyt. Tworzył grafiki wydawnicze i ekslibrisy, a w latach 80. znaczki i cegiełki „Solidarności”. Zajmował się też artystyczną oprawą książek.
Otwarcie wystawy malarstwa Sławomira Chudzika w najbliższy czwartek (25 czerwca) o 18:00.
Wernisaż odbędzie się przed instytucją - na świeżym powietrzu, a w tym samym momencie ekspozycję w Galerii przy ul. Legionowej mogą zwiedzać maksymalnie 4 osoby, obowiązuje też nakaz zakrywania ust i nosa oraz zdezynfekowania dłoni przy wejściu do Galerii.