Radio Białystok | Wiadomości | Przerwa wakacyjna w miejskich żłobkach krótsza ze względu na pandemię
Od tygodnia do dwóch tygodni trwać będzie przerwa w pracy białostockich żłobków w każdym roku. Do tej pory był to miesiąc.
Taką zmianę wprowadzili w poniedziałek (22.06) radni, a dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Adam Kurluta mówi, że wymusiła to pandemia. Placówki w Białymstoku były nieczynne od 12 marca do 25 maja i jego zdaniem "może się okazać, że rodzice po tej przerwie, albo nie będą chcieli, albo też nie będą mogli wziąć urlopu w wakacje".
Co więcej, może się okazać, że dany żłobek będzie czynny przez całe wakacje, bo zmiany wprowadzone w statutach wszystkich 9 placówek dają możliwość zorganizowania tej przerwy w innym czasie. O tym - jak mówi Adam Kurluta - decydować będą dyrektorzy poszczególnych żłobków, po konsultacjach z rodzicami i pracownikami. Może to być np. przerwa między świętami Bożego Narodzenia obchodzonymi w grudniu a tymi obchodzonymi w styczniu.
Na razie nie ma takich planów w przypadku przedszkoli. Każde z nich będzie czynne w jednym miesiącu. Jeśli rodzice nie mają jak zapewnić opieki dzieciom w tym miesiącu, w którym dana placówka jest nieczynna, to już teraz muszą zapisać je na ten czas do innej.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat ośmiu zostanie wydłużony do 28 czerwca - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Obecnie zasiłek ten przysługuje do 14 czerwca.
Antoniuk, Słoneczny Stok i Mickiewicza. Te białostockie osiedla, według mieszkańców, mają najlepszą infrastruktura dla dzieci. Tak wynika z rankingu portalu OtoDom.
11,5 mln zł z rządowego programu Maluch Plus będzie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na 85 różnych zadań związanych z tworzeniem nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci lub utrzymaniem miejsc już istniejących - poinformował w czwartek (28.05) w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.