Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy zaczynają na dużą skalę hodować ślimaki jadalne
Taka innowacyjna działalność może być alternatywą dla małych lub niekorzystnie położonych gospodarstw rolnych. Może przynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych dochodu rocznie. Dlatego niektórzy rolnicy zaczynają na dużą skalę hodować ślimaki jadalne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
12 hodowli ślimaka jadalnego w Podlaskiem
Od trzech lat taką hodowlę mają Agnieszka i Zdzisław Tercjak ze wsi Szablak w gminie Nowogród.
W Podlaskiem inspektorat weterynaryjny zarejestrował dotąd 12 hodowli ślimaka jadalnego. Polska jest jednym z głównych eksporterów ślimaków w Europie, zwłaszcza popularnego winniczka, którego można było zbierać w maju, teraz jest pod ochroną.
Właściwości lecznicze ślimaków doceniano już w starożytnym Rzymie. Na polskich stołach gościły do II Wojny Światowej, a w XVII wieku były bardziej popularne niż wieprzowina.
Obecnie mięczaki te są popularne w kuchni azjatyckiej, francuskiej, włoskiej, portugalskiej czy hiszpańskiej.
15 czerwca rusza nabór chętnych na rachmistrzów do ogólnopolskiego Powszechnego Spisu Rolnego, który odbędzie się w dniach 1 września - 30 listopada 2020 r - poinformowano w środę (10.06) na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.
To wyjątkowo prestiżowa nagroda, którą zdobywają najlepsi rolnicy w kraju. Mistrzowski tytuł 27. ogólnopolskiego konkursu AgroLiga otrzymało gospodarstwo z Chrołowic w gminie Drohiczyn. Prowadzą je Agata i Cezary Kosińscy.
Od środy (3.06) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o premię dla młodych rolników.
W ten sposób chcą ochronić m.in. ptaki i drobne zwierzęta. Myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego pomagają rolnikom przy sianokosach.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od poniedziałku (25.05) otwiera swoje placówki dla wszystkich petentów.