Radio Białystok | Wiadomości | Białystok z lotu ptaka w obiektywie Wołkowa - wystawa w centrum Białegostoku
Negatywy, slajdy, kolekcja aparatów fotograficznych, a także inne pamiątki po wybitnym fotografiku Wiktorze Wołkowie są opracowywane i opisywane w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
W przyszłości placówka chce poświęcić mu specjalną siedzibę - muzeum fotografii, której będzie patronem, a na razie 20 zdjęć dawnego Białegostoku można oglądać na parkanie Pałacu Branickich.
To zaledwie wycinek twórczości, którą żmudnie opracowują muzealnicy - mówi Piotr Niziołek kierownik Muzeum Historycznego.
Jesteśmy zadowoleni, że prace Wiktora Wołkowa do nas trafiły, ponieważ takich rzeczy generalnie jest mało. Nic tak dobrze nie dokumentuje zmian w tkance miejskiej, jak fotografia, a najlepiej właśnie fotografia lotnicza, ponieważ ona dokumentuje szersze konteksty - mówi Piotr Niziołek.
W kolekcji Wiktora Wołkowa, a w przyszłości w muzeum, można będzie podziwiać elementy garderoby (czapka, w której fotografował), stare aparaty fotograficzne, a przede wszystkim zdjęcia, z których słynął - czyli fotografie pejzażu i przyrody.
Tego jest około 200 tysięcy - to gigantyczny materiał. Wiktor Wołkow to taka marka regionu. Artysta-fotografik znany w całej Polsce, a może nawet i w Europie, w różnych kręgach, jest znany na całym świecie - dodaje Piotr Niziołek.
Wiktor Wołkow przez lata związany był z Muzeum Podlaskim, gdzie w 1968 roku został zatrudniony jako fotograf. Urodził się w Białymstoku w 1942 roku. Wraz z żoną mieszkał w Supraślu niedaleko Białegostoku. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad sto nagród i wyróżnień. Jest autorem wielu albumów fotograficznych m.in. "Wołkow", "Biebrza", "Krzyż", "Słońce". Zmarł w 2012 r. po ciężkiej chorobie.