Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa "Katyń #Pamiętamy" do obejrzenia w kościele św. Kazimierza Królewicza [zdjęcia]
W atrium kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku w środę (10.06) odbył się wernisaż "Katyń#Pamiętamy".
Wystawa "Katyń #Pamiętamy"
W kwietniu obchodziliśmy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W tym roku Muzeum Pamięci Sybiru postanowiło uczcić to wydarzenie w sposób szczególny, tworząc wystawę. Do tej pory ekspozycję można było oglądać w wirtualnej, uproszczonej odsłonie na stronie katynpamietamy.com. Teraz można zobaczyć całość.
"Temat Zbrodni Katyńskiej jest dla nas – tak, jak dla wszystkich Polaków – niezwykle istotny dlatego związana z nim ekspozycja – „Memoriał Katyński” – będzie jednym z najbardziej poruszających elementów wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. „Memoriał” zostanie zlokalizowany w podziemiach dawnej składnicy wojskowej przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku, gdzie mieści się nasza siedziba. Ujrzymy tam wyłaniające się z mroku tablice z nazwiskami ofiar, a mgliste światło przebijające spomiędzy pni drzew odsłaniać będzie sylwetkę polskiego oficera klęczącego w oczekiwaniu na śmiertelny strzał. W tym miejscu będą też wyeksponowane przedmioty ocalone z grobów" - możemy przeczytać na stronie Muzeum Pamięci Sybiru.
Od 2008 roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Wspomnienia ofiar zbrodni katyńskiej
Muzeum Pamięci Sybiru tworząc ją, chciało w szczególny sposób uczcić 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej - mówi dyrektor muzeum prof. Wojciech Śleszyński.
Imiona, nazwiska, stopnie wojskowe każdej ofiary. Mamy też fotografie, sam opis historyczny, ale co jest niezwykle ważne - wspomnienia ofiar, często opisane tuż przed samą egzekucją. Robimy też ukłon w stronę Białegostoku i najbliższej okolicy, tutaj tez opowiadamy o ofiarach z naszego miasta, z naszego województwa. O tych ofiarach, które skończyły tam w Katyniu i w innych miejscach zagłady na Wschodzie
- mówi dyrektor muzeum.
Otwierając wystawę, proboszcz parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku ks. Wojciech Łazewski przypomniał znaczenie miejsca, które nie przypadkowo wybrano na wernisaż.
Parafia św. Kazimierza na przełomie lat 70/80, tu właśnie w tym miejscu, chociaż nie było tu jeszcze kościoła, odbywały się wielkie nabożeństwa solidarnościowe. Ma, więc tę szczególną tradycję patriotyczną, która sprawia, że powinniśmy pamiętać o tych, którzy oddali za wolną ojczyznę swoje życie
- mówi ks. Wojciech Łazewski.
Wystawę „Katyń#Pamiętamy” możemy oglądać w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza do sierpnia.