Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne obchody Zesłania Ducha Świętego
W białostockiej cerkwi Świętego Ducha, największej w kraju prawosławnej świątyni, odbyły się w poniedziałek (8.06) uroczystości związane z obchodami święta Zesłania Ducha Świętego, jednego z najważniejszych w prawosławnym kalendarzu liturgicznym.
Dzień Ducha Świętego, to święto tej parafii. Głównemu nabożeństwu przewodniczył prawosławny biskup supraski Andrzej.
Wyświęcona pod koniec lat 90. ubiegłego wieku białostocka cerkiew Świętego Ducha, to największa prawosławna świątynia w kraju. Ma ponad 2 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej i może pomieścić łącznie 2,5 tys. wiernych. Z zewnątrz forma architektoniczna cerkwi przypomina płomienie, z których wyłaniają się ku niebu kopuły (jest ich pięć) i krzyż. Architektowi chodziło bowiem o odzwierciedlenie wezwania świątyni Świętego Ducha, jako biblijnych języków ognia.
Cerkiew ma dwie świątynie - górną Świętego Ducha i podziemną, w której znajduje się ołtarz Matki Boskiej Nieoczekiwanej Radości. Ze względu na unikatową architekturę i rozmiary cerkiew Świętego Ducha wzbudza zainteresowanie nie tylko wyznawców prawosławia i jest atrakcją turystyczną Białegostoku.
W 2012 roku wyświęcono przy niej dzwonnicę o wysokości ponad 70 metrów, która jest jednym z najwyższych budynków w mieście. Dzwonnica architektonicznie nawiązuje do świątyni, przy której stoi.
Zesłanie Ducha Świętego to bardzo ważna uroczystość także w sanktuarium w Krynoczce niedaleko Hajnówki, leżącym w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałek wieczorem rozpoczną się tam dwudniowe obchody, zapowiadany jest w nich udział zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.
W tym dniu cerkwie przyozdabiane są zielenią i kwiatami. Prawosławni świętują w niedzielę (7.06) święto Zesłania Ducha Świętego na Apostołów, popularnie zwane "Siomuchą", "Pięćdziesiątnicą" lub "Trojcą".
W audycji odwiedzimy cerkiew p.w. św. Barbary w Milejczycach. Opowiemy o historii, zabytkowych ikonach i relikwiach świętych.
Dzięki ich misji pojawiło się słowiańskie piśmiennictwo i kultura.