Radio Białystok | Wiadomości | Muzycy wracają do Opery, dwie nowe wystawy, spotkanie z Czyżewskim
Muzycy Opery wrócili do wspólnej pracy, przed Teatrem Dramatycznym będzie można zobaczyć wystawę o ks. Jerzym Popiełuszce, a w Muzeum Karnego portrety pisarzy, polecamy też spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim.
Po niemal trzymiesięcznej przerwie muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej wracają do wspólnej pracy. Jako pierwsi na próbach spotkali się członkowie kameralnego zespołu Ars Iuvenum. Opracowali nowy materiał i nagrali swój koncert, bo na razie publiczność nie może wejść na widownię. Zapis koncertu zespołu Ars Iuvenum będzie można zobaczyć w sobotę (06.06) na kanale YouTube Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kolejny - za tydzień także na video, ale pod koniec czerwca białostocka Opera planuje już koncert z udziałem publiczności w amfiteatrze.
Na placu przed Teatrem Dramatycznym otwarcie wystawy o księdzu Jerzym Popiełuszce - niezłomnym kapłanie i kapelanie „Solidarności”. To nie jest kolejna ilustrowana biografia księdza, ale opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.
Wystawę przygotował Oddział IPN w Białymstoku we współpracy z Fundacją im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, MSZ oraz samorząd województwa podlaskiego. Od soboty wystawę będzie można zwiedzać również wirtualne na stronie internetowej oddziału IPN w Białymstoku.
W ramach cyklu wirtualnych spotkań „Złap dystans” w piątek rozmowa na żywo z Krzysztofem Czyżewskim, praktykiem idei, pisarzem, tłumaczem, redaktorem, reżyserem, autorem książki „W stronę Xenopolis".
To najobszerniejszy, jak dotąd, wybór twórczości eseistycznej Krzysztofa Czyżewskiego, w którym pisarz umiejscawia Europę Środkową w samym środku najważniejszych dla współczesnego świata pytań i problemów, np.: kryzysu wspólnotowości. Znawcy twórczości Krzysztofa Czyżewskiego podkreślają, że jako eseista - przeszedł drogę od panoramicznego portretowania kultury i Europy Środkowej, po stworzenie kameralnej i uniwersalnej idei małego centrum świata. Kulturę postrzega jako pole rozmowy, a nie rywalizacji. Początek wirtualnego spotkania o 19:00.
Kto w ostatnich tygodniach sięgnął po lekturę Melchiora Wańkowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Leopolda Tyrmanda, to teraz może odwiedzić Muzeum Rzeźby w Białymstoku, gdzie prezentowana jest wystawa fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego PISARZE.
Ten artysta jest twórcą niezależnym. Jego „portrety subiektywne” przedstawiają twórców polskiej kultury, nauki i ludzi polityki.
Wystawę „Pisarze” tworzą fotografie będące zapisem spotkań fotografika z wybitnymi przedstawicielami środowiska literatów. Wśród nich można zobaczyć zdjęcia przedstawiające: Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Tyma, Melchiora Wańkowicza, Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Leopolda Tyrmanda, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Artysta, podobnie jak Alfons Karny, nie portretował osób, które nie cieszyły się jego uznaniem.
Tworząc „portrety subiektywne”, uwzględniając specyfikę swojego warsztatu, udało mu się zbudować portret psychologiczny i wydobyć prawdę o portretowanej osobie zawartą w rysach, mimice i spojrzeniu.