Radio Białystok | Wiadomości | Fascynujące odkrycie w okolicach wsi Grodzisk [zdjęcia]
Kawałek zdobionej ostrogi, groty strzał, czy fragmenty ceramiki - to tylko niektóre z ponad 200 zabytkowych przedmiotów, jakie znaleźli archeolodzy.
To efekt nieinwazyjnych badań na wczesnośredniowiecznym grodzisku w pobliżu wsi Grodzisk. Niektóre przedmioty miały należeć do Wikingów.
- Na terenie grodziska znaleziono ponad 200 przedmiotów z różnych okresów - od X po XVII wiek. W tym czasie, zapewne z różnymi przerwami obiekt służył kolejnym użytkownikom. Najcenniejszym znaleziskiem wydaje się być kawałek ostrogi, pochodzący prawdopodobnie z X wieku. Zdobienie wskazuje, że mogła należeć do wikińskiego jeźdźca - mówi archeolog Aleksander Piasecki, z Muzeum Podlaskiego.
Jak mówi uczestnik badań, Cezary Sobczak z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, okolice Suchowoli to niezwykle interesujące pod kątem archeologii miejsce.
- Tu stykały się kultury: ruska, bałtyjska, szeroko pojęta jaćwieska, słowiańska i teren był przez to niezwykle ciekawy - dodaje.
Grodzisko w pobliżu miejscowości Grodzisk odkryto w 1922 roku.
- Teren ciekawy choć zaniedbany naukowo. To grodzisko zostało odkryte niemal 100 lat temu, a to są dopiero pierwsze poważniejsze badania, nie licząc takich powierzchownych - mówi Aleksander Piasecki.
To nie pierwsze tak atrakcyjne znaleziska w pobliżu Suchowoli. W ubiegłym roku w Jatwiezi Dużej odkryto gród z epoki brązu z VII-VIII wieku p.n.e.
- Ziemia Suchowolska jest pełna skarbów, rok temu cieszyliśmy się z odkrycia w Jatwiezi Dużej, dziś odkrywamy kolejne fantastyczne skarby i potwierdzenie tutaj obecności Wikingów. To wspaniałe informacje z punktu widzenia naukowego, edukacyjnego, ale i pod kątem promocji gminy - mówi burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Badania w Grodzisku prowadzi Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jak mówi Aleksander Piasecki, to jeszcze nie koniec badań.
- Wrócimy tutaj jeszcze na badania sondażowe i dokończymy badania georadarowe i magnetometryczne - na osadzie i na grodzisku - dodaje Aleksander Piasecki.
Przedmioty znalezione w Grodzisku i Jatwiezi Dużej będzie można podziwiać jesienią w Centrum Trzech Kultur w Suchowoli.