Radio Białystok | Wiadomości | Co trzeci uczeń z Białegostoku czuje się znacznie obciążony podczas zdalnej nauki
Ponad 85 proc. białostockich nauczycieli prowadzi lekcje przez wideokonferencje, ale tylko niecałe 30 proc. uczniów oceniło naukę zdalną w swojej szkole jako "świetną". Tak wynika z "Raportu o nauce zdalnej w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych".
"Raport o nauce zdalnej w podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych" przygotowali młodzieżowi radni Białegostoku na podstawie 950 ankiet z 52 placówek.
Ankietowani uczniowie odpowiadali na kilkanaście pytań dotyczących nauki zdalnej. Jednym z podstawowych było to, w jaki sposób nauczyciele prowadzą zajęcia. 809 osób z 950 wskazało, że są to wideokonferencje.
Prawie 60 proc. korzysta z jednolitej platformy, ale też ok. 25 proc. podało, że ma problemy z łączem internetowym. Ponad 64 proc. nie zostało poinformowanych o możliwości wypożyczenia sprzętu komputerowego ze swojej szkoły.
34 proc. uczniów białostockich podstawówek i szkół ponadpodstawowych czuje się znacznie obciążonych nauką, ale zdecydowana większość, bo ponad 65 proc. nie potrzebuje w tej kwestii pomocy rodziców.
Ankietowani mogli też wpisać swoje uwagi i z tego skorzystali. Napisali m.in.: "Mam wrażenie, że nauczyciele myślą, że jak są lekcje online, to mamy mało do zrobienia. To się jednak kumuluje i wychodzi więcej, niż wtedy, gdy chodziliśmy do szkoły", albo też: "Mimo, że nauczyciele proponują nam kontakt i starają się być mili, to ostatecznie niektórzy nawet nie odpisują na wiadomości".
Szkoły z powodu epidemii nieczynne są od połowy marca. Od najbliższego poniedziałku (25.05) rodzice mogą, ale nie muszą, posłać dzieci z najmłodszych klas. Ósmoklasiści i maturzyści będą mogli - również od poniedziałku - korzystać z konsultacji, a wszyscy inni - od 1 czerwca.
Masowych testów domagał się kilka dni temu prezydent Białegostoku i w tej sprawie zwrócił się do wojewody podlaskiego. Wojewoda przekazał pismo do sanepidu, a w piątek (22.05) do Urzędu Miejskiego wpłynęła już odpowiedź. Wynika z niej, że nie będzie masowego badania pracowników przedszkoli.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy mają dzieci do lat 8 będzie dalej realizowany; tak zabezpieczyliśmy przepisy prawa, aby z tego świadczenia można było skorzystać – zapewniła w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
Praca - w internecie. Szkoła - zdalnie. Spotkanie z przyjaciółmi - najbezpieczniej online. Rozrywka - przed komputerem. Tak wygląda nasze życie w ostatnich tygodniach.
Pierwsze zakupy środków ochrony osobistej już są, kolejne mają być na bieżąco. W Białymstoku trwają przygotowania do otwarcia od poniedziałku żłobków, przedszkoli i szkół.
70 proc. przedszkoli niepublicznych i 32 proc. publicznych - samorządowych - wznowiło opiekę nad dziećmi w Podlaskiem - poinformował w środę (20.05) w Białymstoku wicewojewoda Tomasz Madras na wspólnej z kurator oświaty Beatą Pietruszką konferencji prasowej.
Coraz trudniej godzimy opiekę nad dziećmi z pracą zdalną, a jednocześnie coraz więcej osób przyznaje, że oswoiło nowe technologie.
Od poniedziałku (18.05) mogą być prowadzone m.in. zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, a także zajęcia specjalistyczne m.in. z dziećmi mającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.