Radio Białystok | Wiadomości | Cerkiew prawosławna czci pamięć św. Mikołaja

Cerkiew prawosławna czci pamięć św. Mikołaja

autor: Anna Petrovska

22.05.2020, 16:55, akt. 16:58

W katedrze prawosławnej w Białymstoku uczczono w piątek (22.05) rocznicę przeniesienia relikwii Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, do Bari we Włoszech. Św. Mikołaj jest patronem tej najważniejszej świątyni prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Z powodu pandemii mała liczba wiernych

Głównej liturgii, zakończonej uroczystą procesją wokół białostockiej świątyni, przewodniczył abp białostocko-gdański Jakub w asyście biskupa supraskiego Andrzeja. W związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią koronawirusa, wiernych nie było zbyt wielu; część stała na zewnątrz wokół cerkwi.

Patron białostockiej katedry biskup Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej. Urodził się jako jedyny syn pobożnych rodziców. W żywotach świętych zapisano, że gdy był młodym kapłanem, po śmierci rodziców cały swój majątek rozdał biednym.

Ten czczony w Kościołach katolickim i prawosławnym teolog, zwany cudotwórcą, jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien, pragnących zmienić stan cywilny. Uważa się go także za orędownika osób skrzywdzonych przez los.

Św. Mikołaj zasłynął z podrzucania złota i jedzenia do domu trzech biednych sióstr, by - mając posag - mogły wyjść za mąż. Stąd miał się wziąć zwyczaj obdarowywania prezentami w dniu jego wspomnienia. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zapowiedział żeglarzom, że czeka ich straszna burza; morze uspokoiły modlitwy świętego.


Relikwie św. Mikołaja znajdują się w Bari we Włoszech


Przeniesiono je tam z Myr w Licji, gdzie święty zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352 (dokładnej daty nie udało się ustalić) jako biskup tego miasta. Jego ciało spoczęło w krypcie tamtejszej katedry.

W 1087 roku biskup Bari zorganizował wyprawę do Azji po relikwie świętego. Po dopłynięciu do Myr uzbrojeni żeglarze włamali się do bazyliki i wykradli je. Rok później papież Urban II, konsekrując nowy kościół w Bari, wyprawę Włochów nazwał przeniesieniem relikwii z Myr do Bari, gdzie znajdują się do dziś.


W Białymstoku jest ikona przedstawiająca św. Mikołaja


Białostocka katedra prawosławna została wybudowana w latach 1843-46 jako świątynia parafialna, ponieważ Białystok należał wówczas do diecezji grodzieńskiej. W 1951 roku, po utworzeniu prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, podniesiono ją do rangi świątyni katedralnej. W katedrze znajduje się szczególnie czczona ikona przedstawiająca św. Mikołaja. W każdą środę odprawiane są przed nią specjalne modlitwy (akatysty).

Św. Mikołaj jest patronem wielu cerkwi m.in. w Milejczycach, Grodzisku, Michałowie, Białowieży, Kleszczelach, Topilcu, Narewce, Zubaczach, cerkwi św. Trójcy w Hajnówce. Cerkiew prawosławna w roku liturgicznym czci św. Mikołaja dwa razy - 19 grudnia i 22 maja.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym (dane te uznawane są przez hierarchów za niemiarodajne), przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Przyjmuje się, że największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

23.05.2020, 08:00

Wirtualny charakter będzie miała tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę - zdecydowali organizatorzy. W związku z pandemią koronawirusa spotkanie kilkuset osób zastąpią transmisje online z wydarzeń, które tradycyjnie są częścią tej pielgrzymki.


Ponad 70 proc. mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne wzięło udział próbnym spisie ludności i mieszkań

1.05.2020, 13:33

To jedna z najwyższych frekwencji spisowych w kraju. Ponad 70% mieszkańców gminy Dubicze Cerkiewne wzięło udział w drugim próbnym spisie ludności i mieszkań, który trwał od 1 do 30 kwietnia.


W maju nie odbędą się festiwale muzyki cerkiewnej w regionie

29.03.2020, 14:30

W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną koronawirusem, w maju nie odbędą się festiwale muzyki cerkiewnej organizowane w województwie podlaskim. Organizatorzy obu imprez liczą, że uda się je przeprowadzić we wrześniu.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok