Radio Białystok | Wiadomości | Poluzowanie kolejnych obostrzeń - otwarte salony fryzjerskie oraz częściowo restauracje
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 18 maja w Polsce będą otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku będą dostępne dla gości również lokale gastronomiczne w odpowiednim reżimie sanitarnym.
Otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu zakłady, które zostaną szczegółowo opisane w rozporządzeniu - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając kolejny etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.
Podkreślił konieczność zachowania rygoru sanitarnego.
W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich, tylko żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana
- podkreślił premier.
Od 18 maja mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne❗️????️ pic.twitter.com/WNV47pN4Fu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Otwarte lokale gastronomiczne
Od 18 maja otwieramy lokale gastronomiczne w odpowiednim reżimie sanitarnym - przekazał na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
- Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne: restauracje, bary, lokale gastronomiczne, kawiarnie wszelkiego typu, ale też z utrzymaniem tego reżimu sanitarnego w środku, w pomieszczeniach - powiedział.
Zasady bezpieczeństwa w gastronomii ⤵️ pic.twitter.com/UfZ08nySP5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Zachęcał też, aby lokale otwierały ogródki.
- Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej - tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne - podkreślał
Wracają zajęcia klas 1-3
Od 25 maja w szkołach będą się odbywały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla kas 1-3. Uczniowie klas ósmych i maturzyści będą mogli skorzystać z konsultacji nauczycieli, aby przygotować się do egzaminów. Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów.
Od 25 maja wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej: https://t.co/yc1jo0tnZt
pic.twitter.com/IpR9xMYrL2
Szef rządu podał, że podobne konsultacje od 1 czerwca będą uruchomione dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych np. w celu poprawienia ocen. Mateusz Morawiecki zapewnił, że rodzice będą decydować o tym, czy dziecko zostanie posłane na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne.
Dariusz Piontkowski mówił także, że skoro w poprzednim etapie zostały uruchomione hotele, to również schroniska młodzieżowe "od 18 maja spokojnie mogą rozpocząć swoją działalność, oczywiście z zachowaniem tego reżimu sanitarnego, który obowiązuje w innych miejscach noclegowych".
Minister edukacji poinformował, że od 18 maja "w niewielkich grupach" uczniowie będą mogli wrócić do realizacji zajęć pozaszkolnych, np. w domach kultury.
A także - podkreślił - "dzieci, które mają specjalne potrzeby, od 18 maja będą miały możliwość, za zgodą rodziców, odbywania indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz specjalistycznych".
Zwiększony limit pasażerów w komunikacji
Od 18 maja zostaną zmienione reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej - będzie zwiększony limit pasażerów.
- Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów - powiedział premier. Jak dodał, "jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów".
Limit pasażerów w środkach transportu publicznego od 18 maja ⤵️ pic.twitter.com/33MpXBJyxe
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Zmniejszenie restrykcji w miejscach kultu
Rząd zmniejsza również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
Więcej osób na otwartych obiektach sportowych
Od 18 maja w poniedziałek rząd zwiększa limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów); na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów). Rząd wprowadza także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).
Od 18 maja mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie⚽️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej: https://t.co/yc1jo0tnZt
pic.twitter.com/I3muxUbRXN
18 maja rząd umożliwi także organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2). W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
Poluzowanie obostrzeń w świecie kultury
Od 18 maja możliwe będą m.in.: działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych, wznowienie prób i ćwiczeń.
Zmiany w kulturze od 18 maja⤵️????️ pic.twitter.com/Aaj88xrmsi
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Wracają zajęcia praktyczne dla studentów
Rząd przywraca również możliwość prowadzenia na uczelniach: zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów), zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Podobnie jest z niektórymi zajęciami praktycznymi w technikach czy szkołach branżowych, stąd 18 maja, za zgodą uczniów, umożliwiamy powrót do kształcenia praktycznego, umożliwiającego np. zdobycie prawa jazdy
- mówił Dariusz Piontkowski.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia, jak podkreśla rząd, ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie? Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych. Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Zostań w domu, jeśli możesz, Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi - zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.