Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie: 20 szkół w projekcie podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli
20 szkół w Podlaskiem będzie doposażonych w sprzęt, a nauczyciele skorzystają ze szkoleń w ramach projektu podnoszenia kompetencji cyfrowych. 3,5 mln zł na ten cel pochodzi z UE z regionalnego programu operacyjnego województwa.
Główny cel projektu to podniesienie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów – poinformował w piątek (8.05) na konferencji prasowej online wicemarszałek woj. podlaskiego Stanisław Derehajło.
W projekcie wezmą udział szkoły wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie. Dla tych placówek łącznie ma być kupionych 20 mobilnych pracowni, 467 laptopów, 65 tabletów, 235 robotów edukacyjnych z akcesoriami i 20 zestawów do prezentacji – poinformował Derehajło. Będą też szkolenia dla nauczycieli różnych przedmiotów, głównie humanistycznych, ale też matematyczno-przyrodniczych i informatyki.
Oprócz zakupów sprzętu i szkoleń dla nauczycieli przewidziano również dofinansowanie zajęć dodatkowych głównie z automatyki i robotyki oraz informatyki na poziomie wyższym niż program w danej klasie – wyjaśniła dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk. Jest to przeznaczone dla uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej.
Stanisław Derehajło poinformował, że 90 proc. pieniędzy w projekcie pochodzi z regionalnego programu operacyjnego, a pozostałe mają dołożyć samorządy. Wicemarszałek zaznaczył, że projekt, jako pilotaż, był negocjowany z Komisją Europejską jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa.
I chyba wyprzedziliśmy swoje czasy, gdyż pandemia spowodowała, że edukacja cyfrowa stała się podstawą funkcjonowania środowiska szkolnego w dzisiejszych czasach. Stąd też projekt, który będziemy rozpoczynali już w niedługim czasie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców
– powiedział Stanisław Derehajło.
Wicemarszałek dodał, że projekt ma być wzmocnieniem dla działań, które w regionie są już realizowane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE – realizowany przez NASK projekt Ministerstwa Cyfryzacji).
Stanisław Derehajło zaznaczył, że projekt podnoszenia kompetencji cyfrowych jest dużym wyzwaniem dla uczniów i dla nauczycieli, ale także dla gmin, które mają zapewnić odpowiedni internet.
W projekcie weźmie udział m.in. gmina Grodzisk. Wójt tej gminy Dariusz Tatarczuk ocenił, że projekt jest "odpowiedni do dzisiejszych czasów", będzie szansą na wprowadzenie do szkół automatyki i robotyki. Poinformował, że szkoła będzie kupować 12 robotów edukacyjnych, 23 laptopy i oprogramowanie.
Będziemy musieli także przygotować nauczycieli do tego, by mogli poprowadzić te zajęcia z dziećmi
– mówił Dariusz Tatarczuk.
Agnieszka Aleksiejczuk poinformowała, że projekt ma ruszyć w sierpniu 2020 r. i potrwa do czerwca 2021. Planowane są przetargi na organizację szkoleń. Jeszcze nie wiadomo kto – urząd marszałkowski czy gminy – będzie prowadzić przetargi na dostawy sprzętu.