Radio Białystok | Wiadomości | Od dziś można znów zwiedzać Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

Od dziś można znów zwiedzać Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna

autor: Renata Reda

5.05.2020, 08:12, akt. 09:48

Od wtorku (5.05) będzie można zwiedzać Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna. Jest to drugi sezon turystyczny obiektu. W ubiegłym roku odwiedziło go ponad 50 tysięcy osób.

Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska
Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna, fot. Sylwia Krassowska

Park będzie otwarty, ale jeszcze nie wszystkie jego atrakcje będzie można zwiedzać. Do końca maja będzie zamknięty wiatrak i sala etnograficzna.

Dzięki tablicom informacyjnym i wytyczonym alejkom każdy turysta może bez przodownika zwiedzać obiekt. Informacje są w 3 wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjskiej.

Park dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych zarówno na wózkach inwalidzkich oraz niedowidzących (opisy atrakcji są napisane także językiem Braille’a).

Obowiązkiem jest zachowanie bezpiecznych odległości od innych osób – co najmniej 2 metrów, zakrywanie ust i nosa. Wstęp na teren Parku jest bezpłatny.

Park Kulturowy w Milewszczyźnie to pomnik 1000 lat historii Ziemi Korycińskiej i regionu

Zgromadzono tu przedmioty służące niegdyś mieszkańcom wsi w ich codziennym życiu. Zwiedzający mogą zapoznać się z wybranymi rzemiosłami i wytwórczością wiejską.

Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2014 roku odkryły wiele tajemnic z przeszłości. Istniejące w Milewszczyźnie grodzisko, powstało w X wieku i funkcjonowało do XII. Gród otoczony był trzema wałami i prawdopodobnie trzema fosami. Sprawne oko obserwatora może dostrzec wszystkie te elementy podczas wędrówki po jego umocnieniach.

Jedną z atrakcji jest wiatrak z 1949 r. posadowiony w centrum parku, na majdanie – podobno stał w tym miejscu w XIX w. Został on przeniesiony z pobliskiej miejscowości Jatwieź Duża. To jeden z najpiękniejszych wiatraków w Polsce. Dzięki temu, że posiada pełne wyposażenie, odwiedzający poznają konstrukcję młynów wiatracznych oraz historię młynarstwa.

Natkniemy się tu również na ślady XVI – XVII-wiecznej strażnicy czy powstałego na przełomie XIX i XX w. dworku, na którego fundamentach stanęła szklana wiata edukacyjna.

Można też zajrzeć do starej, zbudowanej z kamienia piwniczki, która jest charakterystycznym elementem korycińskiej wsi. Przechowywane są w niej dary ziemi (ziemniaki, marchew, buraki) i wytwory pracy rąk mieszkańców, takie jak: konfitury, soki, kompoty czy sery korycińskie.

Po stronie zabudowań pofolwarcznych w Folwarku Milewszczyzna znajduje się dziedziniec i kryta strzechą stodoła z wiatą edukacyjną oraz wystawa etnograficzna i Pracownia tkacka Bernardy Rość i jej córki Agnieszki Iwanickiej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok