Radio Białystok | Wiadomości | Mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja - obchody w Podlaskiem
W niedzielę (3.05) mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
W Białymstoku bez uroczystości z udziałem mieszkańców
Konstytucja 3 Maja regulowała prawa i obowiązki obywateli, a także zasady funkcjonowania władz państwowych, ustanawiając trójpodział władzy, zniesienie wolnej elekcji i zasady liberum veto. Stała się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.
W niedzielę (3.05), w związku ze stanem epidemii, w Białymstoku nie ma oficjalnych uroczystości z udziałem mieszkańców.
Przedstawiciele władz indywidualnie składać będą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Były też nabożeństwa w intencji Ojczyzny. O 7:30 rozpoczęło się ono w cerkwi Św. Mikołaja, a o 11:00 w katedrze.
Obchody 3 maja w Sokółce
Tym razem nie było wspólnego świętowania i tłumów w centrum miasta. Obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sokółce miały inną formułę niż dotychczas. Lokalni samorządowcy złożyli tylko kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i odśpiewali hymn.
- Niestety, pandemia odbiła się też na tego typu uroczystościach patriotycznych. my w powiecie sokólskim postanowiliśmy, że wszyscy o 12:00 zaśpiewamy najpiękniejszą pieśń polską, Mazurek Dąbrowskiego. Dla naszej ojczyzny, dla tych, którzy kiedyś, 3 maja tak wspaniale walczyli o nasza niepodległość, ale tez pokazali, jakim jesteśmy rozwiniętym narodem - mówi starosta sokólski Piotr Rećko.
O 9:00 w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego odbyło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny z ograniczonym udziałem wiernych.
Dodatkowo, z okazji święta, od 8:00 do 18:00 w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sokółce rozdawane są sadzonki jabłonek. Można je dostać po okazaniu np. flagi państwowej, kotylionu, pracy plastycznej lub innych motywów związanych ze świętem.
- Zwołałam taką akcję, żeby można było uświęcić 2 maja, Dzień Flagi i 3 maja święto Konstytucji. Staram się raz na dwa lata zapewnić mieszkańcom niespodziankę w postaci sadzenia nowych drzewek. Jeśli mieszkańcy chcą odebrać drzewko, muszą pokazać czy kotylion, czy własnoręcznie wykonaną pracę. Mogą też ubrać się na biało-czerwono - mówi burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.
Obchody w Łomży
Do złożenia kwiatów pod pomnikami na pl. Jana Pawła II i mszy za Ojczyznę ograniczono obchody uchwalenia Konstytucji 3. Maja w Łomży. Te skromne uroczystości znacznie odbiegają od tych, do których mieszkańcy miasta przyzwyczaili się w poprzednich latach - mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Co roku na Starym Rynku mogliśmy w sposób uroczysty podnieść flagę państwową. Rozdawane były mieszkańcom flagi Polski. Odbywały się koncerty, było radośnie i gwarnie. Dzisiaj mamy symbol, mamy pewne przemyślenia, tego co dzieje się obecnie, powrót do tamtych czasów i też taka nadzieja, że następne uroczystości 15 sierpnia, będziemy mogli świętować bardziej uroczyście
- mówił prezydent Łomży.
5. sierpnia obchodzona będzie 100. rocznica tzw. cudu nad Wisłą i jednocześnie bohaterskiej obrony Łomży podczas wojny polsko- bolszewickiej z 1920 r.
Uroczystość w Kolnie
Bez hucznych obchodów i w nielicznym gronie odbyły się w Kolnie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak podkreśla burmistrz Kolna, Andrzej Duda było to konieczne ze względu na ograniczenia związane epidemią. Dlatego nie było wielu stałych, do tej pory, elementów obchodów.
- Nie było majówkowej grochówki, nie było pocztów sztandarowych. Musieliśmy zachować reżim, który obowiązuje. Wszyscy byliśmy w maseczkach. W kościele nie mogło być więcej niż 38 osób. Po mszy udaliśmy się pod Dąb Wolności, który jest naszym lokalnym symbolem, bo został posadzony w roku 1919, w maju, na cześć odzyskania niepodległości, ale również na cześć uchwalenia konstytucji - mówi Andrzej Duda.
O Konstytucji 3 Maja trzeba pamiętać, niezależnie od sytuacji, bo było to bardzo ważne wydarzenie dla Polski - mówi starosta kolneński Tadeusz Klama.
- Mówi o wolności, o naszych prawach, które powinniśmy szanować i robić wszystko, żeby one były cały czas dla wszystkich. Dzisiaj w trochę okrojonym składzie, nie mniej oddajemy hołd - mówi starosta.