Radio Białystok | Wiadomości | Nie ma podstaw prawnych do przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej - uważają prezydenci 12 miast
Nie ma podstaw prawnych do przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej. Tak uważają prezydenci 12 miast tworzących Unię Metropolii Polskich.
Wydali w tej sprawie oświadczenie, o którym mówili na wtorkowej (28.04) wideokonferencji. - Dlatego na razie nie zamierzamy udostępniać informacji służących przeprowadzeniu wyborów prezydenta RP - podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
- W tym stanie prawnym tego zrobić nie możemy, bo byśmy łamali prawo. Zresztą, też wiele sygnałów i wiele maili przyszło do nas od obywateli, którzy zabronili nam wydawania tych danych Poczcie Polskiej - mówi prezydent Białegostoku.
Tego samego zdania jest prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski.
- My jesteśmy absolutnie przekonani, że wybory powinny się odbyć w takim czasie, kiedy to będzie w pełni bezpieczne. Nie ma podstaw prawnych do tego, żeby wydawać wrażliwe dane naszych obywateli Poczcie Polskiej - uważa Rafał Trzaskowski.
Według kalendarza wyborczego wybory mają się odbyć 10 maja. Trwają prace, by głosowanie było korespondencyjne. Na razie - jak przyznaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - samorządy wykonują prace związane z planowanym głosowaniem, choć w ograniczonym zakresie.
- Żadnego wójta, burmistrza, prezydenta nikt nie zwolnił z kalendarza wyborczego, który biegnie. Natomiast życie zmusza nas także do ograniczenia pewnych działań. Ja nie narażę zdrowia urzędników, żeby przygotowywać wybory - mówi Aleksandra Dulkiewicz.
Prezydent Białegostoku, a jednocześnie prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski zapowiedział, że jeśli zmienią się przepisy i uregulują one kwestię udostępnienia danych wyborców Poczcie Polskiej, to przekaże tej instytucji spis wyborców.