Radio Białystok | Wiadomości | Młodzi ludzie cierpią z powodu izolacji
Kiedy młodzi ludzie usłyszeli komunikat o zamykaniu szkół z powodu epidemii koronawirusa, przyjęli to z radością.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz młodzi ludzie - zamknięci w domach - cierpią z powodu izolacji i braku bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. To koszmar - mówią białostoccy licealiści.
- Ta sytuacja pokazuje, że sam kontakt wirtualny nie wystarcza młodym ludziom i że bardzo pragną bezpośredniego kontaktu. Coraz częściej denerwują się w domu, są zirytowani, kłócą się z rodzicami. Poziom stresu narasta. Myślę, że każdy z nas dorosłych może zaplanować, o czym chciałbym ze swoim dzieckiem porozmawiać albo jak wspólnie spędzić czas. Można zachęcić młodzież np. do pisania pamiętników - mówi psycholog Joanna Nitkiewicz-Powichrowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Białymstoku.
Od kilku tygodni psychologowie kliniczni i psychoterapeuci obserwują wzrost zaburzeń i problemów natury psychologicznej.
Długotrwała izolacja, z jaką mamy dziś do czynienia, jest trudna dla wszystkich, nawet dla takich osób, którym się ona początkowo podoba - powiedziała PAP psycholog dr Magdalena Budziszewska. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które już wcześniej czuły się samotne - dodała.
"Listy do kwarantanny" to jedna z inicjatyw psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana do wszystkich, dla których społeczna kwarantanna jest bardzo trudnym doświadczeniem. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić.