Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli strategię rozwoju regionu do 2030 r.
Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli w poniedziałek (27.04) strategię rozwoju województwa do 2030 r. To dokument o charakterze ogólnym wyznaczający kierunki rozwoju regionu w oparciu o diagnozę problemów, słabych i mocnych stron Podlaskiego.
Sesja w OiFP w Białymstoku
Strategię przyjęto na sesji, która odbywa się w sali głównej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z zachowaniem środków ostrożności w związku z epidemią koronawirusa. Radni mają maseczki, rękawiczki, niektórzy zabierający głos na sesji urzędnicy są w fartuchach ochronnych. Poszczególne kluby radnych w sejmiku mają do dyspozycji dodatkowe sale na spotkania czy konsultacje.
Za przyjęciem strategii głosowało 18 radnych, pięciu wstrzymało się od głosu, siedmiu nie wzięło udziału w głosowaniu - podał po głosowaniu przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.
Jak już wcześniej informował urząd marszałkowski w Białymstoku, strategia rozwoju jest niezbędną podstawą do opracowania kolejnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) na lata 2021-2027. To program, w ramach którego województwo dostaje pieniądze z UE na różne działania. Każdy region w Polsce ma taki swój program.
"Ambitne Podlaskie" w oparciu o 4P
Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek przypomniała, że główna misja nowej strategii to "Ambitne Podlaskie" w oparciu o 4P: Podlaskie, Przedsiębiorcze, Partnerskie, Perspektywiczne, a strategiczne cele rozwoju regionu skupiają się wokół dynamicznie rozwijającej się gospodarki, zasobnych mieszkańców i współpracy z partnerami w kraju i za granicą.
Eksperci pracujący nad strategią wskazali m.in., że należy rozwijać postawy przedsiębiorcze w województwie, wspierać rozwój firm, innowacje w firmach, ekologiczne formy produkcji, technologie gospodarki w obiegu zamkniętym, działać na rzecz ochrony wartości przyrodniczych województwa także np. poprzez retencję wód - relacjonowała Joanna Sarosiek.
Cele do osiągnięcia
Dyrektor wymieniała, że wśród celów do osiągnięcia są m.in: wzrost PKB, dochodów własnych mieszkańców, powstrzymanie migracji z regionu. Właśnie np. wyludnianie się regionu, odpływ wykształconych kadr czy negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko są wśród wskazywanych zagrożeń dla rozwoju województwa podlaskiego. Szansą ma być np. branża IT, którą wpisano jako potencjalnie wschodzącą inteligentną specjalizację województwa. Powtórzono, że najważniejsze inteligentne specjalizacje regionu to np. przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, medyczny.
W strategii jest również lotnisko regionalne, którego dotąd nie ma województwie, a w strategii jest o nim mowa w kontekście konieczności dalszego rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.
Marszałek Artur Kosicki (PiS) ocenił, że strategia to "bardzo ogólny dokument", zawierający jak najwięcej elementów po to, by można było dokonywać na jej podstawie zmian w przyszłym RPOWP, "szybko i stanowczo interweniować" w obliczu dziejących się na bieżąco sytuacji czy pojawiających się zagrożeń.
Radny KO Maciej Żywno wskazywał na przykład, że obecna sytuacja epidemiczna oraz wszelkie skutki, które powoduje i może spowodować nie tylko w gospodarce, ale także sytuacje związane z bezpieczeństwem, ratownictwem, zmianami klimatu (np. w kontekście ostatniego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym) wymagałyby uwzględnienia w takim dokumencie jak strategia, aby można było przesuwać na to środki w ramach RPOWP.
- Chcę, żeby ta strategia taka była - mówił marszałek Artur Kosicki.
Na obradach podkreślano, że ze względu na nowe okoliczności, ogólną sytuację, strategia pewnie będzie wymagała aneksu. Marszałek mówił, że strategia ma stanowić "ogólne ramy", w ramach których szybko można reagować dostępnymi "narzędziami". Ocenił, że przyjęta strategia jest "dobra, ambitna".
Przed rozpoczęciem obrad na wniosek radnego Waldemara Kwaterskiego sejmik minutą ciszy uczcił pamięć zmarłego profesora Andrzeja Strumiłły - Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.