Radio Białystok | Wiadomości | Zakończenie roku szkolnego - inne niż zwykle
To jest inne niż dotychczas zakończenie roku szkolnego: bez uroczystych apeli i wspólnych zdjęć.
Inne niż zwykle zakończenie roku szkolnego w Białymstoku
Około 9 tysięcy uczniów skończyło w piątek (24.04) w województwie podlaskim rok szkolny. Większość – ponad 5 tysięcy w liceach, pozostali – w technikach.
W związku ze stanem epidemii szkoły nie organizują uroczystości, co nie oznacza, że maturzyści nie dostają świadectw. Np. w Białymstoku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych wydawane są indywidualnie. Każdy uczeń umówiony jest na inną godzinę w piątek (24.04) lub w poniedziałek (27.04).
W II LO zaplanowano uroczystość on-line i przesyłanie skanów świadectw, a od 29 kwietnia wydawanie oryginałów każdego dnia jednej klasie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Świadectw nie będzie na razie wydawać III LO, chyba, że na indywidualną prośbę, np. w przypadku, gdy dokument będzie już teraz potrzebny w rekrutacji na studia.
Ich przekazywanie uczniom na późniejszy termin przełożyło też I LO. Planuje to zorganizować po zniesieniu ograniczeń, np. przed egzaminami maturalnymi.
Na razie nie wiadomo, kiedy one się odbędą, choć prawdopodobnym terminem jest druga połowa czerwca. Konkretna data ma być znana przynajmniej trzy tygodnie wcześniej.
M.in. maturzyści z Łomży kończą rok szkolny
W różny sposób zakończenie roku szkolnego przez maturzystów przebiega w łomżyńskich szkołach.
Niektóre, jak Liceum Katolickie, tylko poumawiały swoich absolwentów na odebranie świadectw ukończenia szkoły na konkretne godziny tak, by nie tworzyły się skupiska i kolejki.
W II Liceum Ogólnokształcącym uczniowie także będą zgłaszać się po dokumenty indywidualnie, ale piątkowe (24.04) oficjalne zakończenie nauki wyglądało podobnie jak sama nauka w ostatnich tygodniach – uczniowie jeszcze raz spotkali się ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i dyrekcją za pośrednictwem Internetu.
Natomiast dyrektor I LO Jerzy Łuba stwierdził, że nie wyobraża sobie tak "bezosobowego" pożegnania z uczniami, którzy spędzili w murach jego szkoły trzy, a w części przypadków sześć lat, bo w tym zespole szkół działało także gimnazjum.
Zamierza więc poczekać na dalsze decyzje władz i – jeśli będzie to możliwe – zorganizować bardziej uroczyste zakończenie nauki w późniejszym terminie.
- Może uda się to zrobić jeszcze przed maturami, a może dopiero razem z rozdaniem świadectw maturalnych – przewiduje dyrektor I LO.