Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy naukowcy tworzą programy do monitorowania COVID-19

Białostoccy naukowcy tworzą programy do monitorowania COVID-19

autor: Ryszard Minko

19.04.2020, 13:54, akt. 14:05

Naukowcy na całym świecie próbują analizować zachorowania na COVID-19 i rzeczywisty zasięg choroby. 

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

W badaniach nad nowym patogenem uczestniczą także i białostoccy specjaliści, którzy między innymi stworzyli specjalną aplikację Polcovid-19, która ma monitorować rozprzestrzenianie się nowego wirusa. 

W ciągu tygodnia zarejestrowało się w niej ponad 5 tysięcy użytkowników i z dostarczanych przez nich danych rysują się już pierwsze wnioski – mówi docent Mirosław Kwaśniewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Widzimy, że osoby, które korzystają ze środków transportu publicznego, częściej mają podstawowe objawy wystąpienia choroby, niż osoby, które nie korzystają z transportu publicznego. Osoby, które w pracy spotykają się z innymi osobami, również częściej wykazują objawy choroby, niż osoby, które pracują zdalnie. Poprzez bardzo proste analizy widzimy, że dystansowanie się ma sens - mówi Mirosław Kwaśniewski.


Aplikacja Polcovid-19 opiera się na danych zebranych wśród użytkowników programu, którzy, odpowiadając na szereg pytań o stan zdrowia, monitorują ryzyko zakażenia patogenem.

Inne badania nad zasięgiem choroby prowadzi profesor Witold Rudnicki z Uniwersytetu w Białymstoku. 

"Próbujemy oszacować rzeczywistą liczbę chorych, opierając się na liczbie testów i na oficjalnych danych dotyczących śmierci z powodu choroby" – mówi profesor Witold Rudnicki.

Jak wynika z ostatnich danych, w Niemczech przeprowadza się nieco ponad 20 tysięcy testów na milion mieszkańców, w Polsce to nieco ponad 5 tysięcy. 

W niedzielę (19.04) w Polsce potwierdzono prawie 9 100 zakażonych (9082), z czego 350 osób zmarło. Natomiast COVID-19 pokonało już ponad tysiąc osób.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Postęp badań nad wirusem COVID-19

17.04.2020, 14:00

W programie rozmawiamy o postępie badań nad wirusem COVID-19 oraz o aplikacjach i symulacjach pozwalających ocenić stan zagrożenia oraz rozprzestrzenianie się patogenu.


Aplikacja do śledzenia kontaktów ma pomóc w walce z epidemią - UE określiła wymagania

17.04.2020, 18:10

Państwa unijne wypracowały zestaw wymagań dla aplikacji, które mają pomóc śledzić kontakty i rozprzestrzenianie się koronawirusa.


Białostocka firma stworzyła aplikację, która będzie ostrzegała o możliwym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem

16.04.2020, 07:42

Białostocka firma informatyczna stworzyła aplikację, która ma poprawić bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa. Jak informują jej twórcy - działanie aplikacji Together polega na ostrzeganiu jej użytkowników o możliwym kontakcie z osobą chorą na COVID-19.


Aplikacja UMB ma wskazywać, gdzie jest najwięcej osób z objawami koronawirusa

9.04.2020, 15:09

Bezpłatną aplikację POLCOVID-19 opracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ma ona pomóc w rozpoznaniu ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.


Dzięki aplikacji można ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem

7.04.2020, 17:38

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną aplikację, która ma pomóc ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki wirtualnemu systemowi, użytkownik może otrzymać wstępną ocenę swojego stanu oraz rekomendacje dalszych działań.


Sztuczna inteligencja wcześniej przewidziała wybuch pandemii

7.04.2020, 11:35

Analizując dane dotyczące ruchu lotniczego sztuczna inteligencja przewidziała początek wybuchu pandemii Covid-19 wcześniej, niż wskazywały na to oficjalne informacje. Teraz może się okazać nieoceniona w zmaganiach z chorobą - twierdzi ekspertka z Uniwersytetu Łódzkiego.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok