Radio Białystok | Wiadomości | Kulturalny weekend - można posłuchać ambientu i spotkać się online z Grzegorzem Kasdepke
W weekend (18-19.04) można m.in. posłuchać online ambientu, "Całonocnego czuwania” Sergiusza Rachmaninowa czy wierszy z cyklu "Żegaryszki".
Krzysztof Czyżewski czyta wiersze z nowego cyklu "Żegaryszek"
Na początek odwiedzamy Ośrodek Pogranicze i Centrum Dialogu w Krasnogrudzie gdzie Krzysztof Czyżewski czyta wiersze z nowego cyklu "Żegaryszek", dotąd niepublikowanych.
"Żegaryszki” to, rozpisane na różne pory roku, krótkie wypowiedzi poetyckie nawiązujące do haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz z obrazem.
Domowy salon ambientu
A już w niedzielę (19.04) możemy rozgościć się w domowym salonie ambientu organizowanym przez twórców festiwalu UpToDate. To jedyny taki salon, gdzie nie obowiązuje limit miejsc, bo uczestnicy wygodnie rozłożą się na dywanach i poduszkach w swoich domach, przy akompaniamencie muzyki. Tym razem zagra Michał Wolski. Na jego występ złożą się prace nie tylko jego autorstwa, ale i innych artystów, których ceni. To od 20:00, szczegóły na profilu festiwalu Up To Date na Facebooku.
Męskie Granie #wdomu
W niedzielę (19.04) też ostatni koncert z cyklu Męskie Granie #wdomu. 20:15, zaprasza Artur Rojek. Dołącz do wydarzenia Męskie Granie #wdomu | Artur Rojek - Oglądaj na Żywo i wspieraj walkę z koronowirusem na siepomaga.pl.
"Całonocne czuwanie” na kanale OiFP na YouTube
A jeszcze w sobotę (18.04) na kanale OiFP na YouTube możemy posłuchać "Całonocnego czuwania” Sergiusza Rachmaninowa – to będzie transmisja online utworu na chór i solistów, początek o 19:00
Całonocne czuwanie to długi cykl nabożeństw celebrowanych od wieczora po świt przez wyznawców prawosławia w wigilię wszystkich świąt i każdej Małej Paschy (niedzieli). Na wielowymiarowość przekazu miały wpływ głębokie studia Rachmaninowa nad tradycją muzyki cerkiewnej. Poszerzył skalę środków artystycznego wyrazu, podkreślając mistycyzm nabożeństwa; starannie dobrane brzmienia o dyskretnie nowoczesnej harmonii oddają akustykę wschodniochrześcijańskiej świątyni z jej bizantyjskimi kopułami. Zmiany obsady (od trój- do jedenastogłosu) i polichóralność oddają teatralność cerkiewnych nabożeństw.
Polecamy kanał Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku: YouTube OiFP.
Akcja Czytaj PL
A kto przeczytał już wszystkie zaległe lektury w domu, to akcja Czytaj PL spieszy nam z pomocą i proponuje edycję specjalną i zestaw książek na czas kwarantanny pod hasłem "Poleć dalej z Czytaj PL!" To aż 30 darmowych książek w formie ebooków i Akcja trwa od 15 kwietnia do 3 maja!
A na liście dostępnych książek znalazły się m.in.:
Adam Zagajewski, Prawdziwe życie (a5)
Grzegorz Gajek, Strażnicy starego lasu (Jaguar)
Wojciech Jagielski, Na wschód od zachodu (Znak)
Barbara Klicka, same same (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
Rafał Kosik, Amelia i Kuba. Godzina duchów (Powergraph)
Roma Ligocka, Jeden dobry dzień (Wydawnictwo Literackie)
Natalka Suszczyńska, Dropie (Ha!art)
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
Juliusz Verne, Piętnastoletni kapitan (Aleksandria)
Jak dołączyć do akcji dowiemy na stronie czytaj.pl.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
I zostajemy w kręgu literatury by spotkać się online z Grzegorzem Kasdepke, autorem uwielbianym przez małych i dużych czytelników. To twórca m.in. Detektywa Pozytywki, Kacperiady i niemal niekończącej się liczby dziecięcych bestsellerów.
Z Grzegorzem Kasdepke mieliśmy spotkać się w Spichlerzu 19 kwietnia, zaraz po jego powrocie z Australii. Z przyczyn oczywistych, plany uległy zmianie. Ale my absolutnie nie mogliśmy przegapić szansy na rozmowę i dlatego przenieśliśmy się do internetu.
Podczas wyjątkowej transmisji na żywo, Grzegorz Kasdepke opowie wam o swoich pisarskich planach, podzieli się swoimi australijskimi doświadczeniami i z pewnością odpowie na wszystkie pytania.
Dla małych i dużych. Piszących i czytających. Transmisja na żywo w niedzielę (19.04) w południe. Z Sydney do Olsztyna.
Propozycja BTL-u
I już na koniec propozycja Białostockiego Teatru Lalek. Dla rodziców i dzieci aplikacja ALFABET TEATRU jest dostępna zupełnie za darmo na urządzenia elektroniczne z systemem iOS. Zabawne wierszyki Marty Guśniowskiej, dzięki którym poznasz teatr i literackie opisy garderoby, kurtyny, suflera a nawet biletu czytają aktorzy BTL-u: Alicja Bach, Jolanta Maria Rogowska, Paweł S. Szymański, Krzysztof Pilat, Adam Zieleniecki.
Kto tęskni za teatrem powinien regularnie odwiedzać profile FB BTL TD i Teatru Wierszalin.