Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne dwa izolatoria w województwie podlaskim
Dwa kolejne izolatoria powstaną przy szpitalach SPZOZ w Bielsku Podlaskim i Augustowie. Będą tam przebywać osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy z łagodnym przebiegiem choroby, którzy z różnych względów nie mogą być w izolacji domowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wtorek (14.04) wojewoda podlaski poinformował o utworzeniu dwóch kolejnych izolatoriach, które powstaną w regionie. Będą je nadzorować szpital w Bielsku Podlaskim i szpital w Augustowie.
Izolatoria te powstaną w hotelu Cztery Pory Roku oraz w hostelu Krechowiak. Takie izolatoria powołano już wcześniej w hotelach BOSiR w Białymstoku i MOSiR w Łomży. Odpowiadają za nie odpowiednio Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku i jednoimienny szpital zakaźny w Łomży. Docelowo takich miejsc w Podlaskiem ma być około 10.
W izolatoriach będą przebywać osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy z łagodnym przebiegiem choroby, którzy nie mogą być w izolacji domu - przypomina wojewoda zasady działania izolatoriów.
Pobyt w izolatorium zleca lekarz, koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Izolatoria są dla tych osób, które nie mogą odbywać kwarantanny w warunkach domowych.
W podlaskich izolatoriach ma być 400 miejsc. Na razie z pobytu w takim miejscu korzysta 9 osób w regionie.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o 10 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Nawet 600 testów dziennie na obecność koronawirusa wykonują specjaliści w dwóch białostockich laboratoriach - w wojewódzkim sanepidzie i Uniwersytecie Medycznym.
Bezdomni są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem, a mimo to, mogą liczyć jedynie na pomoc organizacji pozarządowych.
Prawo do świadczeń chorobowych przysługuje nie tylko osobie objętej kwarantanną po powrocie z zagranicy, ale również jej współmieszkańcom - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.