Radio Białystok | Wiadomości | "Barona cygańskiego" Opery i Filharmonii Podlaskiej można obejrzeć online
W świąteczny poniedziałek (13.04) przed ekrany monitorów zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, która online pokaże swoją operetkę "Baron cygański". W ten sposób instytucja zachęca do korzystania ze swojej oferty i pozostania w domu.
Operetka "Baron cygański", która swoją premierę w podlaskiej operze miała w październiku ubiegłego roku, zostanie pokazana online w poniedziałek o godz. 19:00. "#Zostańwdomu i obejrzyj jedno z najsłynniejszych dzieł w literaturze operetkowej na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube" - zachęca instytucja.
To pierwszy spektakl opery dla dorosłych widzów, który zostanie pokazany online. Wcześniej instytucja udostępniła nagranie bajki muzycznej "Brzydki kaczorek". Udostępniając spektakle online opera, która nie może w trakcie kwarantanny zaprosić do siebie, chce w ten sposób zachęcić widzów do korzystania ze swojej oferty.
Na świąteczny czas przygotowano retransmisję "Barona cygańskiego" Johanna Straussa, którą sam kompozytor - jak przypomina opera - uważał za swe największe osiągnięcie. Jak mówiła dyrektorka OiFP Ewa Iżykowska-Lipińska na premierze "Barona cygańskiego", to "opera komiczna", której wykonaniem jest "urzeczona i zachwycona".
Akcja "Barona cygańskiego" rozgrywa się w przededniu wojny, w społeczeństwie narastają podziały społeczne - między obywatelami kraju a przybyszami. W inscenizacji OiFP w reżyserii Marii Sartovej, te dwa światy są wyraźnie skontrastowane. Pierwszy - jak pisze opera - w groteskowo-realistycznym, a drugi w magicznym i tajemniczym obrazie. "Uwspółcześnione libretto tryska niezwykłym humorem, ale również odsłania rosnące mury, które w dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej dzielą" - dodaje instytucja.
Retransmisja "Barona" w internecie to nie jedyna świąteczna niespodzianka OiFP. W niedzielę swoją premierę miało wykonanie utworu "Alleluja" Handla, który muzycy i śpiewacy orkiestry i chóru OiFP nagrali każdy ze swojego domu. Następnie nagrania połączono, a efekt można zobaczyć na profilu opery w internecie.