Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 500 paczek z potrawami na śniadanie wielkanocne rozdała Fundacja Czarneckich
autor: Marcelina Markowska
Zamiast tradycyjnego śniadania wielkanocnego rozdawali paczki ze świątecznym jedzeniem. Wolontariusze z Fundacji Czarneckich pomogli potrzebującym.
Blisko 500 paczek z żywnością, w tym tradycyjne potrawy na wielkanocny stół, przygotowała dla potrzebujących, ubogich i samotnych w Białymstoku Fundacja Rodziny Czarneckich i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.
Nie zabrakło potraw na wielkanocne śniadanie: jajek, żurku, wędlin, białej kiełbasy, pasty jajecznej, sałatki warzywnej, pieczywa, ciasta drożdżowego.
- Ze względu na epidemię koronawirusa musieliśmy wprowadzić zmiany - mówi wolontariusz Fundacji Czarneckich Maciej Zakrzewski.
- Koncepcja w tym roku była zupełnie inna niż zazwyczaj, dlatego że mamy sytuację kryzysową na świecie. W tym roku zdecydowaliśmy się na wydawanie posiłków dzień przed Wielkanocą. Zazwyczaj spotykamy się przy świątecznym stole - tłumaczy Maciej Zakrzewski.
Do każdej paczki dołączony był zestaw maseczek ochronnych, które uszyły pracownice Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
- Do każdej paczki dołączone były maseczki. Nie były to pojedyncze sztuki, było kilka maseczek. Ludzie prosili o nie i byli pozytywnie zaskoczeni, jak informowaliśmy ich, że takie zestawy mają już w swoich pakietach - mówi Maciej Zakrzewski.
Fundacja rozdaje także tulipany, które przekazał przedsiębiorca. Kwiaty te nie zostały odebrane przez hurtownie, które je wcześniej zamówiły. Fundacja obdarowuje nimi personel medyczny, a w sobotę kwiaty dostali także odbierający paczki.
Proszę wszystkich Polaków: zostańmy w domu na święta; tylko tak możemy sprawić, że za rok wszyscy będziemy mogli się spotkać cali i zdrowi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, kierując w sobotę (11.04) życzenia wielkanocne. Wierzę, że ta trudna Wielkanoc okaże się wielkim świętem nadziei - mówił.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków wielkanocnych z hasztagiem #Święconka.
Bez rodzinnych spotkań, kościelnych obrzędów i wspólnych spacerów. Z powodu epidemii koronawirusa ta Wielkanoc będzie zupełnie inna niż poprzednie.