Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy proszą konsumentów o wsparcie i apelują o kupowanie polskich produktów
autor: Michał Buraczewski
W Podlaskiem w bardzo trudnej sytuacji znalazły się małe gospodarstwa wytwarzające tradycyjną żywność.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Małe gospodarstwa wytwarzające tradycyjną żywność notują znaczne spadki sprzedaży po tym, jak zostały zamknięte hotele i lokale gastronomiczne.
Za marzec to już jest 30%, a za kwiecień, jeśli ta dynamika z marca się nam utrzyma, to będzie 90%. Przy takim spadku obrotów, w ogóle nie wiem jak mamy sobie dać radę
- mówi producent serów korycińskich Marcin Bielec.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do konsumentów dodaje, że:
- W tym trudnym czasie, który musimy przetrzymać, decyzją, którą każdy może podjąć swoim portfelem, można bardzo pomóc polskiemu rolnictwu - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Trwa ogólnopolska akcja „kupuj świadomie produkt polski”. Krajową żywność najłatwiej rozpoznać po numerze na kodzie kreskowym, który zaczyna się od 590.
Przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników będzie mógł liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne - poinformowała we wtorek (7.04) minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też uruchomienie pożyczek dla firm w kłopotach.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach należących do miasta będą mniej płacić za najem - to jedna z form pomocy władz Łomży dla lokalnego biznesu.
ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek - podkreśla prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca.
63 proc. przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że kontrahenci nie płacą im w terminie; 27 proc. firm MŚP szuka w internecie usług poprawiających ich płynność finansową - wynika z najnowszego badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Prawie 318 tys. wniosków złożono o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej; najwięcej - blisko 229 tys. o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS przez trzy miesiące - podało we wtorek (7.04) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.