Radio Białystok | Wiadomości | Mniejszości apelują do rządu o wsparcie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego
Przedstawiciele organizacji mniejszości narodowych i etnicznych apelują do rządu o stworzenie "tarczy antykryzysowej" na rzecz zachowania ich dziedzictwa kulturowego, w obliczu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
W piśmie, wystosowanym przez stronę mniejszościową Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przedstawiają między innymi propozycje zmian zasad finansowania i rozliczania projektów.
Jak mówi przewodniczący strony mniejszościowej Komisji Grzegorz Kuprianowicz, jednym z głównych problemów jest brak instytucji kultury mniejszości oraz stabilnego, długofalowego finansowania, które obecnie jest oparte na jednorocznych grantach.
Przedstawiciele środowisk mniejszości postulują o bardziej elastyczne podejście do przesuwania środków między zadaniami, aneksowania umów, możliwość ogłaszania ponownych konkursów na dotacje. Sugerują także wykorzystanie kanałów komunikacji elektronicznej w procedurach związanych z prowadzeniem działalności.
Podobnie jak w przypadku instytucji kultury oraz ogółu tak zwanego trzeciego sektora, koronawirus sparaliżował także działalność organizacji mniejszości narodowych. Wśród przedsięwzięć, które z powodu pandemii nie odbyły się lub nie odbędą w zaplanowanym terminie można wymienić białoruski konkurs recytatorski "Ojczyste Słowo", Konkurs piosenki ukraińskiej "Z Podlaskiej Krynicy" czy litewski Festiwal Teatrów Dziecięcych.
Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.
Będzie przysługiwać dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu epidemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.