Radio Białystok | Wiadomości | Na dużej sali i w maseczkach - Sesja Rady Miasta Białegostoku
Z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa odbyła się w poniedziałek (30.03) sesja Rady Miasta Białystok. Do obrad wykorzystano dużą aulę jednej z uczelni, radni mieli rękawiczki, część z nich również maseczki.
Sesja trwała niespełna godzinę, wzięło w niej udział 25, spośród 28 radnych (pod koniec obrad było ich 21). Bez większych dyskusji radni uchwalili m.in. zmiany w budżecie miasta, dali zgodę na przystąpienie do prac nad zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego części trzech osiedli, przyjęli też projekt uchwały dotyczący strategii rozwoju elektromobilności Białegostoku na najbliższych 16 lat.
Radni obradowali w Centrum Kongresowym Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania; aula tej uczelni może pomieścić ponad 400 osób. Tym razem była przygotowana na 45 miejsc dla radnych, władz miasta, radcy prawnego, referentów uchwał i osób z obsługi sesji; każda z tych osób miała dość miejsca, by usiąść w odseparowaniu od innych. Uczestnikom zapewniono jednorazowe środki zabezpieczające: maski ochronne, rękawiczki lateksowe i płyn dezynfekujący.
Część osób pracowało nie tylko w rękawiczkach, ale i w maseczkach; tak zrobił m.in. przewodniczący rady Łukasz Prokorym i skarbnik miasta Stanisława Kozłowska, która referowała projekty zmian w budżecie miasta.
Wśród przyjętych uchwał jest zmiana w przepisach dotyczących warunków udzielenia bonifikat od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność gminy Białystok w prawo własności tych gruntów oraz wysokości stawek procentowych tych bonifikat. Radni jednogłośnie zdecydowali o wydłużeniu czasu na skorzystanie z najwyższych bonifikat przy wniesieniu opłaty jednorazowej.
Np. maksymalna ulga w wysokości 98 proc. będzie do wykorzystania nawet w drugim roku po przekształceniu, jeżeli wniosek wpłynął do magistratu do końca 2019 roku, zaś w wysokości 80 proc. jeśli zgłoszenie zamiaru takiego przekształcenia zostanie złożone do końca 2020 roku, a opłata zostanie wniesiona w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania z urzędu informacji o wysokości tej opłaty jednorazowej.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że z uwagi na dużą ilość gruntów, które podlegają przepisom dającym możliwość przekształcenia, w 2019 roku miasto nie wydało wszystkich zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, do tego nie wszyscy użytkownicy wieczyści, którzy otrzymali zaświadczenia, mieli możliwość wniesienia opłaty jednorazowej do końca 2019 roku, czyli skorzystania z najwyższej bonifikaty.
Biorąc tę sytuację pod uwagę, radni zmienili dotychczasowe terminy związane z poszczególnymi bonifikatami. W Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy szacowana jest na 16,5 tys.