Radio Białystok | Wiadomości | Wysoki stopień zagrożenia pożarowego w lasach nadleśnictw Łomża i Nowogród
Wysoki stopień zagrożenia pożarowego odnotowano w lasach nadleśnictw Łomża i Nowogród. Leśnicy zachęcają do korzystania ze spacerów, dopóki jest to jeszcze możliwe.
Wysoki stopień zagrożenia pożarowego występuje, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 10 procent. Jeśli opadów deszczu nie będzie jeszcze przez pięć kolejnych dni, automatycznie wprowadzony zostanie zakaz wstępu do lasów – uprzedza nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża Dariusz Godlewski.
Na razie jednak można z jego uroków korzystać i leśnicy do tego nawet namawiają. Ich zdaniem to lepszy wybór niż parki, czy skwery, gdzie jest o wiele częściej można spotkać grupy innych ludzi. Spacery po lesie także wymagają pewnych sposobów zapewnienia sobie (i innym) bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinny odbywać się wyłącznie w gronie najbliższych, z którymi i tak przebywamy na co dzień. Spotkania towarzyskie w lesie nie różnią się od takich na ulicy, lepiej więc ich unikać. Wizyta w lesie to także szansa na odkrywanie nowych miejsc i rzadziej odwiedzanych traktów – te najbardziej popularne szlaki, kuszą także innych spacerujących. Wyprawa do lasu nie musi być także daleka od miejsca zamieszkania, ani długotrwała.
No i przede wszystkim, nawet przy przestrzeganiu wszystkich tych zasad, po powrocie z wycieczki powinniśmy umyć ręce – zaleca nadleśniczy.
Wysoki stopień zagrożenia pożarowego jest także w lasach Suwalszczyzny, w Nadleśnictwach Bielsk, Dojlidy, Hajnówka i Rudka określone jest ono jako średnie.
Na miejsce przyjechały 4 zastępy straży pożarnej.
Połamane drzewa na drogach i zerwane dachy z domów i obór, na szczęście nikt nie ucierpiał. Na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie silny wiatr był powodem kilkudziesięciu interwencji straży pożarnej.
Kilka zerwanych lub uszkodzonych dachów budynków gospodarczych, konary drzew na drogach. Między innymi do takich zdarzeń byli wzywani w nocy podlascy strażacy.