Radio Białystok | Wiadomości | Wielu białostoczan zostaje w domach i uczestniczy w mszach transmitowanych w mediach
Wierni stosują się do zaleceń biskupów, nie mieliśmy problemu z przekroczeniem limitu wiernych zebranych w świątyniach - mówią białostoccy proboszczowie. W większych parafiach msze mogą być sprawowane w kilku miejscach jednocześnie.
Wierni przyzwyczajają się do nowej sytuacji - mówi proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Białymstoku ks. Dariusz Sokołowski.
- W naszej parafii nie było problemu, ludzie słuchają tych komunikatów i dostosowali się do zaleceń. Nie przekraczaliśmy liczby 50 osób. Ponieważ mamy dolny kościół, więc była możliwość uczestniczenia o godzinie 10:00 i 11:30, ale nie było tak wielu chętnych, więc wszystkie msze święte były w górnym kościele - mówi ks. Dariusz Sokołowski.
Wiele osób pozostaje w domach i uczestniczy w niedzielnej mszy transmitowanej w mediach. Proboszcz parafii św. Faustyny w Białymstoku ks. Aleksander Dobroński umożliwił takim wiernym przyjęcie komunii w kościele poza liturgią.
- Episkopat polski zaproponował, żeby umożliwić przyjmowanie komunii także poza mszą. Zrobiliśmy taką możliwość. Od godziny 15:00 do 15:30 każdy kto chciał mógł przyjść i była udzielana komunia święta. Ponad 100 osób, myślę, że nawet 150 przyszło, oczywiście w odstępach, żeby zachować te normy bezpieczeństwa, ale widać było, że ludzie oczekują tego właśnie, żeby mogli przyjąć komunię świętą, nawet w takich warunkach ekstremalnych - mówi ks. Aleksander Dobroński.
Jak mówi proboszcz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, starsi parafianie zastosowali się do zaleceń biskupów. Jednocześnie ks. Andrzej Kozakiewicz przypomina, że kościoły są otwarte dla wiernych nie tylko podczas mszy.
- Bardzo mało starszych osób było w świątyni, wielu ludzi zrozumiało, że w tym czasie jednak lepiej pozostać w domu. Natomiast świątynie są otwarte - tak jak ksiądz Arcybiskup zaprosił - by ludzie przychodzili indywidualnie na adorację Najświętszego Sakramentu, na nabożeństwa, na prywatną modlitwę, ażeby też tutaj szukać dla siebie schronienia w Bogu - mówi ks. Andrzej Kozakiewicz.
W parafiach zgodnie z zaleceniami odwołano rekolekcje wielkopostne, duszpasterze zamiast tego proponują wiernym wysłuchanie nauk wielkopostnych w Internecie oraz zachęcają do spowiedzi poza mszą. Wiadomo już, że w związku z epidemią nie odbędzie się tradycyjna miejska droga krzyżowa ulicami Białegostoku.