Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - zbiory muzealne, spektakle i opery, fitness w GOK-u
Teatry i opery
Teatr Dramatyczny pokaże w piątek (20.03) on line "Zapiski oficera Armii Czerwonej" z brawurową rolą Krzysztofa Ławniczaka. Minęło już 28 lat od premiery przedstawienia, które wyreżyserował Andrzej Jakimiec.
W dziejach białostockiego teatru nie ma spektaklu, który mógłby równać się z "Zapiskami…". Nie ma sztuki tak sławnej i tak długo utrzymującej się na afiszu. Genialna książka Sergiusza Piaseckiego, na podstawie której powstało przedstawienie, to błyskotliwe studium mentalności "człowieka radzieckiego".
Świetna adaptacja dokonana przez reżysera i kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka sprawiły, że Misza Zubow stał się ikoną białostockiego życia kulturalnego. Od wielu lat opowieść o młodszym lejtnancie Zubowie bawi, wzrusza i wychowuje kolejne pokolenia białostockich widzów.
W piątek "Zapiski..." będzie można obejrzeć w serwisie YouTube. Początek o 20:00.
W Białostockim Teatrze Lalek w sobotę i niedzielę (21-22.03) spektakle: "Cudowna Lampa Alladyna" i "Czy Pan istnieje MR Jones" (sobota, niedziela o 18:00). Linki udostępnione będą w dniach prezentacji.
A tu "Kota w butach" czyta aktor BTL-u Piotr Wiktorko.
Dorosłych ucieszy informacja, że Metropolitan Opera udostępnia streamingi do swoich widowisk:
PIĄTEK, 20 MARCA - "Córka pułku" (2008)
SOBOTA, 21 MARCA - "Łucja z Lammermooru" (2009)
NIEDZIELA, 22 MARCA - "Eugeniusz Oniegin" (2007).
Szczegóły na operawire.com/metropolitan-opera-to-offer-up-nightly-met-opera-streams.
Serię podobnych wydarzeń zaplanowała również wiedeńska opera Staatsoper. Na platformie streamingowej będzie można obejrzeć wybrane spektakle. Będą dostępne w sieci 24 godziny po emisji. Wszystkie będą zaczynać się o 19:00 z wyjątkiem oper Wagnera - te będą transmitowane o 17:00.
Oto plan operowy Staatsoper:
PIĄTEK, 20 MARCA - "Tosca" Pucciniego (2015)
SOBOTA, 21 MARCA - "Kopciuszek" Rossiniego (2018)
NIEDZIELA, 22 MARCA - "Zygfryd" Wagnera (2019)
Szzcegóły na staatsoperlive.com.
Muzeum Podlaskie
Inetrnetowe propozycje przygotowało też Muzeum Podlaskie. Jeśli lubisz wystawy, wizyty w muzeum, wybierz się na wirtualny spacer po wystawach w oddziałach Muzeum Podlaskiego - muzeum.bialystok.pl/wirtualny-spacer.
A może lubisz czytać muzealne przewodniki? Oto dwie propozycje: Galeria Portretów Wielkich Polaków. Przewodnik po wystawie GaleriaWielkichPolaków i "Człowiek jest tematem nadzwyczajnym. O Alfonsie Karnym i jego muzeum". Przewodnik po Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego O Alfonsie Karnym. Jest też coś dla rodzin z dziećmi - zeszyt poświęcony Alfonsowi Karnemu, pełen ciekawych historii i zadań do rozwiązania Zeszyt Alf i Ja.
http://bit.ly/Alfija
W Cyfrowym Muzeum placówka prezentujemy swoje zbiory - Cyfrowe Muzeum. Dla miłośników książek o historii czy sztuce jest też kilka propozycji:
- Rocznik Białostocki - www.bg.uwb.edu.pl/rocznik-bialostocki/
- Freski Supraskie - Relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego w kolekcji Muzeum Ikon w Supraślu - http://bit.ly/FreskiSupraskie
- Grądy-Woniecko. Ostatni łowcy-zbieracze znad środkowej Narwi (archeologia) - http://bit.ly/Grądy-Woniecko
- Obiekty Obrzędowe Pucharów Dzwonowatych z Supraśla (archeologia) - http://bit.ly/ObiektyObrzędowe
- A. Kisielewski, Sztuka i nie-sztuka - http://bit.ly/2QqrUWT
Każdego dnia na muzealnych Facebooku, Instagramie, Twitterze i YouTubie pracownicy prezentują zbiory Muzeum.
Książnica Podlaska
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oferuje swoim czytelnikom ponad 1600 tytułów w wirtualnej czytelni, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać kartę biblioteczną Książnicy Podlaskiej, by uzyskać dostęp do platformy IBUK Libra.
IBUK Libra to wirtualna czytelnia Wydawnictwa Naukowego PWN, z której można korzystać za pośrednictwem komputera, tabletu czy smartfona. Użytkownicy Książnicy Podlaskiej mają do dyspozycji ponad 1600 tytułów (m.in. poradniki, literatura popularnonaukowa, medycyna, informatyka, literatura faktu, literatura piękna dla dorosłych i dzieci), dostępnych całą dobę.
Szczegóły na stronie ksiaznicapodlaska.pl.
Gminne Centrum Kultury w Gródku
Gminne Centrum Kultury w Gródku podpowiada pomysły na wspólne spędzanie czasu. Cykl swój nazwało #GCKwTwoimDomu. Filmy instruktażowe, mini konkursy, aerobik "na żywo" czy prezentowanie starych kronik domu kultury - to tylko niektóre propozycje.