Radio Białystok | Wiadomości | "Brzydki Kaczorek", fotografuj w domu - polecamy kulturę online
Olga Gordiejew przejrzała propozycje kulturalne podlaskich i krajowych instytucji kultury. Zobacz - co możesz obejrzeć i czego posłuchać.
Historia brzydkiego kaczątka jest nam dobrze znana. Z wysiedzianych przez kaczkę jaj wykluwa się kilka puszystych kuleczek i jedno szare, brzydkie szkaradziątko, całkiem inne od pozostałych. Odrzucony przez inne ptaki maluch zmaga się z samotnością i szuka swojego miejsca i przyjaźni. Spektakl dotyka problemu odmienności i związanej z nią samotności, ukazuje brak tolerancji zakorzeniony zarówno w języku, jak i w sposobie myślenia, ucząc, że „inny” nie znaczy gorszy. Bajka to także interaktywne widowisko uczące śpiewać, słuchać muzyki i dobrze się bawić.
Do wspaniałego ruchu zapewniania sobie nawzajem miłych rozrywek i akcji domowych dołączają ilustratorzy, plastycy... Maria Dek Lewandowska - autorka książek dla dzieci, laureatka wielu nagród, twórczyni już legendarnych książek o ryjówkach i hitu ostatnich miesięcy czyli "Przeplatalińskich". Maria mieszka w Białowieży i zrobi dla Was wspaniałe wspólne rysowanie. Zrobi transmisję online i pokaże Wam różne wspaniałości! Naszykujcie: papier, farbki, kredki!
Proponujemy warsztaty zostań w domu fotografuj w domu. Live ze wskazówkami foto. To na stronie FB Akademii Fotografii Dziecięcej.
A w południe zaplanowano wirtualny spacer po Centrum Nauki Kopernik. Będziemy odkrywać, myśleć, działać - pewne eksperymenty mozna bedzie powtórzyć w domu. Transmisja na FB profilu Centrum Nauki Kopernik.
Białostocki Teatr Lalek zaprasza na "Cudowną Lampę Alladyna" w sobotę i niedzielę o 11:00 i na spektakl "Czy Pan istnieje MR Jones" - w sobotę i niedzielę o 18:00 - linki będą udostępnione w dniu transmisji na Facebooku Teatru.
Na stronie VOD.pl oglądać możemy "Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim" - Misterium wielkanocne Mikołaja z Wilkowiecka we współczesnej wersji Teatru z Supraśla.
Warto zajrzeć też do NINATEKI, tam m.in Bułhakow w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata, który - po latach nieobecności w radiu - dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty. Powieść - legenda, od czasu pierwszego polskiego wydania w 1966 roku wielokrotnie wygrywała plebiscyty wśród czytelników na najlepszą powieść XX wieku. Historia jej istnienia w masowej wyobraźni czytelników, w obiegu literatury rosyjskiej, europejskiej i światowej jest tak złożona, jak losy mieszkańców naszego skrawka Europy w XX wieku.
Na stronie ninateka.pl jest też rozmowa z artystami, którzy poprzez swoje prace próbują pokazać „dziwność świata”... Maria Zmarz rozmawia z artystami Aleksandrą Semenowicz i Jarosławem Sujczyńskim, którzy, jako twórcy, funkcjonują trochę poza społeczeństwem. „Jest taki rozdźwięk między tym, co świat by chciał, a tym, co my możemy i chcemy przekazać o tym świecie” - tłumaczy Semenowicz. Żyją w świecie wyobraźni, „wydobywają dziwność świata”. W etiudzie widzimy sceny z życia codziennego artystów, ale też ich twórczość - te dwie przestrzenie wciąż się przenikaj,. „Lubię żyć w tym miejscu, w którym pracuję” - tłumaczy Aleksandra Semenowicz. Artystka opowiada, skąd czerpie inspiracje i dlaczego wybrała taką drogę.