Radio Białystok | Wiadomości | Zmiany decyzji nie będzie - szpital dla zarażonych koronawirusem pozostanie w Łomży
Mieszkańcy Łomży nie muszą się jednak martwić, że pozostaną bez podstawowej opieki medycznej.
Podczas spotkania z wojewodą podlaskim przedstawiciele łomżyńskiego samorządu dowiedzieli się, że nie ma możliwości zmiany decyzji w sprawie Szpitala Wojewódzkiego.
Wojewoda zgodził się jednak skonsultować i rozważyć ich propozycję, by w mieście utworzono miejsce, w którym mieszkańcy Łomży mogliby znaleźć pomoc medyczną w przypadkach nagłych.
Mogłaby to być np. wydzielona część szpitala lub zupełnie inny budynek - powiedział po spotkaniu z wojewodą prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Sprawa zapewnienia pomocy medycznej mieszkańcom Łomży w nagłych przypadkach ma być omawiana w czwartek (19.03) podczas spotkania władz miasta z przedstawicielami wojewody, marszałka i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Rozwiązano już także problem ze szpitalnymi ściekami.
- Jest już na terenie szpitala firma, która zaproponuje nam rozwiązanie. W rurze kanalizacyjnej ma być zrobiona wcinka, która będzie dezynfekowała ścieki - przyznaje Jacek Roleder.
Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zapowiadał, że zamknie szpitalne przyłącze kanalizacyjne, ponieważ placówka nie ma systemu do dezynfekcji ścieków. Obecnie te obawy są bezpodstawne - mówi p.o. dyrektora łomżyńskiego szpitala Jacek Roleder.
Maseczki, płyny dezynfekcyjne i fartuchy chcą przekazać pracownikom łomżyńskiego szpitala właściciele salonów kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetów dentystycznych.
Nie wszyscy pacjenci z koronawirusem będą trafiać do Łomży. - My będziemy przyjmować tych pacjentów, którzy są w jakiś sposób zabiegowi, czyli np. ze złamaniami, z bardzo głebokimi ranami, których nie da się na oddziale zachowaczym zabezpieczyć.
- Myślę, że sytuacja łomżyńska będzie się stabilizować (...) Dlaczego Łomża? Zgodnie z wytycznymi MZ trzeba było znaleźć placówkę o wieloprofilowym zakresie, gdzie będzie miejsce na poród, na zabieg kardiologiczny, na intensywną terapię, itd.
Szpital MSWiA w Białymstoku będzie drugim w regionie, po wojewódzkim w Łomży, tzw. jednoimiennym szpitalem zakaźnym do opieki nad pacjentami z koronawirusem - taką decyzję podjął we wtorek (17.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Wielu pacjentów poradni specjalistycznych zrezygnowało z wizyt w poradniach specjalistycznych szpitala w Zambrowie.