Radio Białystok | Wiadomości | Zmiany w białostockiej komunikacji w związku z zagrożeniem koronawirusem
Dezynfekcja autobusów, ale też wstrzymana do odwołania komunikacja nocna i wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy w dni powszednie. To tylko niektóre zmiany w białostockiej komunikacji miejskiej związane z zagrożeniem koronawirusem.
Autobusy będą rzadziej jeździły
Jak mówi zastępca prezydenta miasta - Rafał Rudnicki: "Od poniedziałku (16 marca) do odwołania, w związku z zamknięciem szkół, wprowadzony zostanie sobotni rozkład jazdy jako obowiązujący w dni robocze, ale nie dotyczy to linii nr 1, 3, 7, 10, 13, 102, 104, 105, 106, 200, 201, 202".
W tym czasie autobusy krótkie częściej zastępowane będą pojazdami przegubowymi.
Do odwołania kierowcy zobowiązani są do otwierania wszystkich drzwi na przystankach na dłużej niż dotychczas i wietrzenia autobusów. Również do odwołania nie będzie też można kupić biletów u kierowców.
A w związku z tym, że są problemy z zakupem biletów jednorazowych w kioskach, urzędnicy proszą o korzystanie z elektronicznych kart miejskich i z aplikacji mobilnych.
Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda przychyla się do zarządzenia władz i wprowadza ograniczenia uczestnictwa wiernych w mszach.
Zamknięte szkoły, żłobki, przedszkola, kluby dziecięce i uczelnie wyższe. Wielu studentów opuściło już białostockie akademiki. Została jednak zdecydowana większość studiujących w Białymstoku cudzoziemców.
Od poniedziałku, 16 marca do odwołania będzie zamknięty dla interesantów Urząd Miejski w Białymstoku - zapowiedziały w sobotę (14.03) władze miasta. Osobiście będzie można jedynie załatwiać sprawy związane z rejestracją zgonów i urodzeń. Zarejestrować pojazdy można tylko po wcześniejszym umówieniu terminu.
Szpital wojewódzki w Łomży od poniedziałku (16.03) będzie funkcjonował jako placówka zakaźna do walki z COVID-19. Tam będą kierowani pacjenci zarażeni koronawirusem.
Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przywrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.
Do wojewodów z rezerwy budżetowej przekazano już ponad 92,5 mln zł na zakupy dla szpitali – poinformował PAP w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W najbliższych dniach w Białymstoku mają ruszyć testy na oznaczenie koronawirusa w próbkach pobieranych od pacjentów - poinformowano w piątek (13.03) po południu na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.