Radio Białystok | Wiadomości | Szpital w Łomży nie jest przygotowany na przekształcenie w zakaźny - tak uważa p.o. dyrektora Joanna Chilińska
Pozbawienie opieki pacjentów jedynego szpitala w 60 tys. mieście oraz niewystarczająca kadra i brak specjalistycznego sprzętu – Szpital Wojewódzki w Łomży nie jest przygotowany na przekształcenie w profilowy szpital zakaźny – uważa p.o. dyrektora tej placówki Joanna Chilińska.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Łomżyński szpital znalazł się – jako jedyny z województwa podlaskiego – w ogólnopolskiej sieci szpitali, do których mają trafiać pacjenci zarażeni koronowirusem i podejrzewani o to. To wymaga nie tylko opróżnienia kilkuset szpitalnych łóżek, ale także wyznaczenia miejsc, do których przewożeni będą nowi pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy medycznej.
Ponadto szpital ma w dyspozycji tylko 23 respiratory (w tym sześć dla dzieci, nienadające się do stosowania u chorych dorosłych) na ponad 500 łóżek dla chorych.
Niewystarczająca jest także szpitalna kadra – na etatach jest tylko dwóch lekarzy specjalistów chorób zakaźnych i sześciu anastezjologów.
Łomżyńską placówką od kilku miesięcy kieruje zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, pełniąca obowiązki dyrektora. Szpital nie ma także etatowego zastępcy dyr. ds. lekarskich.
Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji władz cerkwi prawosławnej odnośnie działań związanych z epidemią koronawirusa.
Resort cyfryzacji radzi nauczycielom, jak zorganizować lekcje online w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach z powodu epidemii koronawirusa. Na stronie ministerstwa można znaleźć poradnik, w jaki sposób przeprowadzić takie lekcje.
Czy koronawirus, wywołujący chorobę COVID-19, jest groźniejszy od znanego nam wirusa grypy? Co o nim wiemy i czy potrafimy opanować epidemię znanymi nam sposobami?
W piątek (13.03) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zwołał konferencję ws. koronawirusa.