Radio Białystok | Wiadomości | BiKeRami w Białymstoku znów będzie zarządzać firma Nextbike Polska
Zgodnie z planem, czyli od 1 kwietnia w Białymstoku działać będzie system rowerów miejskich. Mimo przedłużającego się przetargu i małego zainteresowania ze strony firm, urzędnikom udało się w środę (11.03) go rozstrzygnąć.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
BiKeRami, tak jak w poprzednich latach zarządzać będzie firma Nextbike Polska.
Na prowadzenie przez kolejne trzy lata systemu miejskich rowerów w Białymstoku wpłynęła tylko jedna oferta i opiewała na więcej na 2 miliony złotych więcej niż planowali urzędnicy. - W obawie, że w kolejnym przetargu nie będzie tańszej, ale też, że i innych może nie być zdecydowaliśmy się na rozstrzygnięcie - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tłumaczy, że pieniądze są zabezpieczone w budżecie i że ogłaszanie kolejnego przetargu wiązałoby się z ryzykiem, że oferta mogłaby być jeszcze wyższa. Trzyletnia umowa opiewać będzie na 9,5 miliona złotych.
Nowością będą foteliki dla dzieci
Ma być 710 rowerów, czyli o 60 więcej niż poprzednio w 70 stacjach, czyli w 6 więcej. Nadal będzie można korzystać z tandemów i rowerków dla dzieci. Nowością będą foteliki dla dzieci na 50 rowerach dla dorosłych, o co wielokrotnie apelował radny Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski. Jak mówi: "dobrze się stało, bo to zwiększy dostępność rodzinom z dziećmi, które teraz wspólnie będą mogły korzystać z Bikerów".
BiKeR działa w Białymstoku od 2014 r. i obejmuje także gminy ościenne: Choroszcz, Supraśl i Juchnowiec Kościelny. Sezon trwa od początku kwietnia do końca listopada, ale w przypadku korzystnej pogody zdarzało się, że rozpoczynał się wcześniej.
Prawie 540 tysięcy wypożyczeń i 15 tysięcy nowych użytkowników. Taki był kończący się w sobotę (30.11) 6. sezon systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku.
Miasto Białystok powołało pełnomocnika ds. infrastruktury rowerowej; został nim jeden z pracowników Zarządu Dróg Miejskich magistratu. Do jego zadań będzie należało m.in. opracowywanie wytycznych i zasad projektowania ścieżek rowerowych.
Ma być więcej stacji, a w ofercie - tak, jak teraz - oprócz rowerów tradycyjnych, także dziecięce i tandemy.