Radio Białystok | Wiadomości | Konferencja wojewody podlaskiego ws. koronawirusa
W środę (11.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwołał konferencję prasową ws. koronawirusa. Podobne konferencje zorganizowały władze Łomży i Suwałk.
W Podlaskiem nie potwierdzono koronawirusa
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że dotychczas w Podlaskiem nie potwierdzono koronawirusa, ale wszystkie służby się do tego przygotowują i są w związku z tym podejmowane różne decyzje, by przygotować opiekę zdrowotną. W stanie podwyższonej gotowości jest osiem szpitali i trzy stacje pogotowia ratunkowego. Wojewoda podał, że placówki te dostały łącznie 3,8 mln zł z budżetu państwa na przygotowanie się, zaopatrzenie w środki ochrony osobistej, środki dezynfekujące.
Cztery osoby poddane kwarantannie w Podlaskiem
Bohdan Paszkowski zapewnił, że w regionie są obecnie cztery osoby poddane kwarantannie, a ponad 300 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym. Przypomniał o ogłoszonych przez rząd decyzjach o odwołaniu imprez masowych, czasowo zamkniętych szkołach, przedszkolach, odwołanych przez organizatorów imprezach kulturalnych, ograniczaniu działalności placówek kultury.
Będę zarządzać - do odwołania - zawieszenia przez organizatorów imprez artystycznych, rozrywkowych na terenie województwa podlaskiego, w szczególności w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki
- powiedział Bohdan Paszkowski. Dodał, że dotyczy to wszystkich tego typu placówek w regionie; ze względów prewencyjnych - będzie też zalecał samorządom zawieszenie do odwołania działalności żłobków i klubów dziecięcych.
Podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka zaapelowała do uczniów i rodziców, o to, aby w trakcie, gdy nie będzie zajęć w szkołach, młodzież nie gromadziła się w innych miejscach, np. galeriach handlowych, kawiarniach.
Chodzi przecież o profilaktykę, o to, żeby wirus się nie rozprzestrzeniał. Liczę na to, że nasi uczniowie, nasza młodzież, są odpowiedzialni
- powiedziała kurator. Zaznaczyła, że według MEN, nie ma obaw, że z powodu zawieszenia zajęć na dwa tygodnie, nie uda się zrealizować w szkołach podstawy programowej.
Wojewoda i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Elżbieta Kraszewska, zaapelowali do wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego o zachowanie podstawowych zasad, by nie dopuścić do zakażenia i rozprzestrzenienia się koronawirusa, respektowanie rekomendowanych zaleceń, także tych związanych z kwarantanną, stosowanie się do nich. "To nas ochroni przed wystąpieniem infekcji" - mówiła Kraszewska. Telefony w sanepidzie działają całą dobę.
Wojewoda poinformował, że osoby będące w kwarantannie domowej są pod nadzorem sanepidu, ma je także odwiedzać policja i sprawdzać, czy ta kwarantanna ma miejsce. Mówił, że ma być udzielana pomoc takim osobom np. w zrobieniu zakupów przez skierowanych tam pracowników, ale nie podał jakiej instytucji. "Są przewidziane do uruchomienia procedury, aby właśnie takim ludziom również pomagać" - dodał Paszkowski.
Władze Łomży chcą zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa
Nie tylko odwołane zajęcia w szkołach, ale także zamknięcie obiektów sportowych i odwołanie zaplanowanych imprez - tak rozprzestrzenianiu się wirusa będzie zapobiegać Łomża. Decyzje w tej sprawie zapadły podczas posiedzenia władz miasta ze służbami i Miejskim Zespołem Zarządzania Kryzysowego.
Pracownicy placówek zajmujących się seniorami będą dostępni dla swoich podopiecznych i można się z nimi kontaktować poprzez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Działania prewencyjne przeciw przenoszeniu wirusa zastosowano także w komunikacji miejskiej.
Władze Łomży apelują do mieszkańców także o ograniczanie osobistych wizyt w Urzędzie Miejskim i załatwianie wszystkich możliwych spraw telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną. Także płatności rekomendowane są poprzez bankowość internetową. Całodobowy dyżur w Łomży pełni Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego i tam, pod numerem 86 215 67 22 można zasięgnąć porady lub wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z obecną sytuacją.
Prezydent Suwałk: Mamy opracowany plan działania w przypadku gdy koronawirus dotrze do Suwałk
Mamy opracowany plan działania w przypadku gdy koronawirus dotrze do Suwałk - mówił podczas specjalnie zwołanej konferencji prezydent Czesław Renkiewicz. Podczas środowego (11.03) spotkania Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego prezydent podjął również decyzję o odwołaniu wszystkich zaplanowanych miejskich imprez.
- Postanowiliśmy, że wszystkie imprezy gdzie jest większe skupisko ludzi odwołujemy. Odwołane są nie tylko te imprezy masowe ale również imprezy sportowe, miejskie i kulturalne. Podjęliśmy również decyzję, że wyłączymy z funkcjonowania aquapark w części basenowej - mówi Czesław Renkiewicz.
Jak dodaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach Elżbieta Bednarko, od dziś każdy kto właśnie wrócił zza granicy ma obowiązek zgłosić to do sanepidu.
- My zbierzemy dane tej osoby, oraz dane wszystkich z którymi przebywała i podróżowała. Nie ma znaczenia czy po powrocie ktoś czuł się dobrze czy źle - zgłoszony musi być każdy przypadek. My udzielimy wszelkich informacji i obejmiemy taką osobę 14-dniowym nadzorem epidemiologicznym - mówi Elżbieta Bednarko.
W Suwałkach pod nadzorem epidemiologicznym obecnie przebywa 16 osób. U nikogo nie podejrzewa się koronawirusa.