Radio Białystok | Wiadomości | Sąd zajmie się skargą prokuratury na uchwałę Rady Miasta Białystok ws. biletów
25 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna skargę prokuratury na uchwałę białostockich radnych, dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej - poinformowało w środę (04.03) biuro prasowe WSA. Uchwały formalnie nie ma już w obiegu prawnym; została przez radnych znowelizowana.
Rada Miasta Białegostoku podniosła ceny biletów
W grudniu 2019 r. Rada Miasta Białegostoku swoją uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami.
Z początkiem marca bilet normalny w wersji papierowej kosztuje 4 zł, a w wersji elektronicznej o złotówkę mniej. Przed podwyżką normalny bilet jednoprzejazdowy w pierwszej strefie w Białymstoku kosztował 2,80 zł (o 10 groszy mniej w formie elektronicznej). Po zmianach z puli biletów zniknęły też niektóre bilety czasowe (20 i 40-minutowe), a w ich miejsce pojawił się bilet 30-minutowy.
W połowie stycznia uchwałę zaskarżyła do sądu administracyjnego Prokuratura Regionalna w Białymstoku; skorzystała z prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego.
W ocenie prokuratury, Rada Miasta przekroczyła bowiem swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; dlatego prokuratura chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały. Uchwale zarzucono również naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W ocenie prokuratury, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).
Kilka dni później, również z powodu podobnych wątpliwości prawnych, swoje postępowanie nadzorcze wszczął wojewoda podlaski.
Już po wszczęciu tego postępowania, rada na sesji zwołanej na wniosek prezydenta Białegostoku, przyjęła uchwałę korygując zapisy, które były kwestionowane. Wprowadzono określenia o cenach maksymalnych, rozszerzono również podstawę prawną do uchwały. Projekt zmiany był konsultowany z prawnikami wojewody. Pod koniec stycznia postępowanie nadzorcze urzędu zostało umorzone jako bezprzedmiotowe, bo rada sama skorygowała już przepisy, uchwalając poprawione.
Prokuratura swojej skargi jednak nie wycofała. Zgodnie z przepisami, złożyła ją za pośrednictwem organu, którego działalności prawnej skarga dotyczy, czyli Rady Miasta Białystok. Władze miasta chcą oddalenia skargi w całości, jako bezzasadnej. Od orzeczenia WSA w Białymstoku stronom będzie jeszcze przysługiwała skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Prokurator jest jedną z osób uprawnionych do wniesienia skargi przed sądami administracyjnymi. "Jeżeli uchwała lub zarządzenie organu samorządu terytorialnego albo rozporządzenie wojewody są niezgodne z prawem, prokurator zwraca się do organu, który je wydał, o ich zmianę lub uchylenie albo kieruje wniosek o ich uchylenie do właściwego organu nadzoru; w przypadku uchwały lub zarządzenia organu samorządu terytorialnego prokurator może także wystąpić o stwierdzenie ich nieważności do sądu administracyjnego" - głosi art. 70 ustawy o prokuraturze.
Skarga prokuratury nie wstrzymała wejścia w życie uchwalonych podwyżek; obowiązują one od 1 marca.