Radio Białystok | Wiadomości | Międzypokoleniowy Dzień Aktywności w Białymstoku - by pokazać seniorom, że są potrzebni
Zachęcaniu seniorów do aktywności, a także pokazywaniu, że są potrzebni w społeczeństwie - służył zorganizowany we wtorek (25.02) w Białymstoku "Międzypokoleniowy Dzień Aktywności", w którym wzięli udział przede wszystkim seniorzy, przedszkolaki i młodzież.
Seniorzy są potrzebni w społeczeństwie
Taki dzień został zorganizowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku po raz pierwszy - mówił podczas spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Powiedział, że spotkanie, które skupia zarówno młodszych jak i starszych, a dzięki temu tworzy swego rodzaju wspólnotę, ma służyć temu, aby wesprzeć przede wszystkim seniorów i pokazać im, że są potrzebni w społeczeństwie.
Naszym obowiązkiem jest, aby ta więź międzypokoleniowa była podtrzymywana, tak, aby seniorzy mieli poczucie, że są ważną, istotną i aktywną grupą społeczną, która ma służyć temu, aby nasze społeczeństwo się rozwijało, a nie dość tego, ich znaczenie (...) będzie się zwiększało
- powiedział wojewoda dziennikarzom i dodał, że obecnie w województwie osób powyżej 60. roku życia jest blisko 300 tysięcy.
By łączyć pokolenia
W spotkaniu wziął też udział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski, który mówił, że idea "Międzypokoleniowego Dnia Aktywności" jest bardzo prosta - ma łączyć dwa pokolenia najmłodszych i najstarszych.
Takie łączenie tych pokoleń, przekazywanie tej wiedzy, doświadczenia osób starszych tym najmłodszym jest bardzo cenne i to wspieramy, bo to są te dwie grupy, który my, jako rząd, jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej wspieramy i chcemy jak najbardziej pomagać - mówił dziennikarzom Kazimierz Kuberski.
Ministerstwo pracuje nad rozwojem programów dla seniorów
Kazimierz Kuberski wymienił też ministerialne programy, dzięki którym ministerstwo wspiera i najmłodszych i najstarszych. Mówiąc o wsparciu dla seniorów powiedział, że odbywa się ono na trzech płaszczyznach: bezpieczeństwa finansowego, pomocy społecznej i pomocy najstarszym seniorom. Wśród realizowanych przez ministerstwo programów dla seniorów wymienił m.in. trzynastą emeryturę, program Senior+, w ramach którego powstają kluby seniora i domy dziennej opieki oraz program Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), w ramach którego organizacje pozarządowe mogą realizować projekty skierowane do seniorów.
Wiceminister podkreślał też, że ze względu na to, iż jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i seniorów będzie przybywać, ministerstwo pracuje nad rozwojem swoich programów.
Seniorzy są coraz bardziej aktywni
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że w regionie można zauważyć coraz większą aktywność w korzystaniu z tych ministerialnych programów. Wymienił, że m.in. rozwijają się kluby seniora (obecnie jest ich ponad 30 w całym regionie) czy realizowane są projekty zwiększające aktywność seniorów. "Ważną kwestią jest też, aby same środowiska się samoorganizowały i korzystały z tych możliwości" - mówił Bohdan Paszkowski i zauważył, że seniorzy są coraz aktywniejsi i istnieją organizacje senioralne, które się dobrze rozwijają jak Uniwersytety III Wieku.
W ramach "Międzypokoleniowego Dnia Aktywności" prezentowano też projekty skierowane do seniorów. Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych realizował w ubiegłym roku działanie "Seniorzy w Akcji" realizowanego ze środków ASOS. Jak powiedziała Anna Sędziak z tej organizacji, odbył się szereg różnych warsztatów aktywizujących seniorów, uczestnicy mieli też za zadanie przygotować wydarzenia dla innych osób. Anna Sędziak powiedział, że często były to międzypokoleniowe wydarzenia. Dodała, że sami seniorzy zwracali uwagę na potrzebę właśnie spotkań łączących i starszych i młodszych.