Radio Białystok | Wiadomości | W Suchowoli oglądać można wystawę poświęconą ludziom noszącym pomoc prześladowanym Żydom w II wojnie światowej
Inspiracją do ściągnięcia ekspozycji była bohaterska postawa jednej z rodzin.
- Wystawę wypożyczyliśmy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Traktuje o Polakach, którzy dawali w czasie II wojny schronienie Żydom, narażając tym samym swoje życie. Ściągnęliśmy tę wystawę nie bez przyczyny, bo w naszej gminie w Jatwiezi Dużej jest udokumentowany taki przypadek rodziny Kiszłów, którzy ukrywali przez 14 miesięcy rodzinę Żydów z Suchowoli - mówi Dawid Gudel z Centrum Trzech Kultur.
Z tego okresu zachowała się relacja uratowanego Żyda z Suchowoli Symchy Lazara. Wystawa jest kierowana w szczególności do młodzieży szkolnej.
- Cyklicznie przychodzą do naszej klasy na 45-minutowe lekcje historii z pierwszej ręki, bo nie tylko oglądamy wystawę i fragment filmu, ale też analizujemy historię suchowolskich Żydów czy określamy na mapie Suchowoli gdzie mieściło się getto - dodaje Dawid Gudel.
Wystawa została stworzona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ekspozycję "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady" w suchowolskim Centrum Trzech Kultur można oglądać do połowy marca.
Obrazy słynnych Kossaków - Juliusza i Wojciecha - od piątku (21.02) oglądać można w białostockim Ratuszu.
Przedwojennych i powojennych zabawek - takich jak konik na biegunach, pluszowy miś czy drewniany samochód - którymi przed lata bawili się białostoczanie, szuka Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zabawki zostaną pokazane na planowanej na czerwiec wystawie.
To był na pewno weekend dobrych wydarzeń. Jednym z nich stała się najnowsza wystawa Małgorzaty Chudej Józefowicz, która pokazała to, jak widzi Białystok.