Radio Białystok | Wiadomości | Doroczna gala festiwalu piosenki białoruskiej w Białymstoku
Laureaci ogólnopolskiego festiwalu piosenki białoruskiej i zaproszeni artyści z Białorusi wzięli udział w dorocznej gali, która w czwartek (20.01) wieczorem odbyła się w Białymstoku. Festiwal "Piosenka Białoruska" to w środowisku mniejszości białoruskiej jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych.
27. edycja festiwalu
Zwycięzców 27. edycji festiwalu wyłoniono w minioną (16.02) niedzielę, w trakcie eliminacji centralnych w Białymstoku. Wzięło w nich udział ok. pół tysiąca osób, w tym członkowie mniejszych lub większych zespołów (duety, tercety, kwartety) czy chórów.
Oprócz laureatów festiwalu, w uroczystej gali w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku wzięli też udział zaproszeni artyści z Białorusi, w tym Państwowy Akademicki Zespół Tańca z Mińska.
Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce. Jego wiceprzewodniczący, Bazyli Siegień, przypomniał, że wcześniej regulaminowym wymogiem była prezentacja piosenek skomponowanych przez białoruskich kompozytorów, a teksty musiały być oryginalnie w tym języku.
Zaznaczył, że obecnie zasady są bardziej liberalne, bo warunkiem koniecznym jest tekst (śpiew) w języku białoruskim, ale dopuszczalne są też warianty oryginalnej gwary, która funkcjonuje w społeczności mniejszości białoruskiej w Polsce, zwłaszcza tej zamieszkującej południowo-wschodnią część województwa podlaskiego.
Myślę, że festiwal najbardziej z imprez przez nas organizowanych pokazuje, że jest zaplecze, jest młodzież, która z kulturą białoruską jest związana. To nas cieszy, buduje na przyszłość, że za nami, starszymi, idzie też młodzież, która akurat w piosence białoruskiej jest aktywna, czego, z ubolewaniem muszę stwierdzić, nie można powiedzieć jeśli chodzi generalnie o język
- powiedział Bazyli Siegień.
Przyznał, że rodzimy język w społeczności mniejszości białoruskiej zanika, również w wersji gwarowej, wskutek procesu polonizacji. - Ale nasz festiwal, a również i podobny konkurs dla dzieci, pokazują, że jest chęć śpiewania po białorusku - dodał Bazyli Siegień.
Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy wyższe. Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części.
Założone w 1956 roku Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w kraju. Oprócz Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska" organizuje też m.in. doroczne Święto Kultury Białoruskiej oraz liczne festyny białoruskie w regionie.