Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstaną grupy wsparcia dla osób z otyłością
Zajęcia sportowe, spotkania z psychologiem i dietetykiem, a także warsztaty kulinarne. To składa się na projekt "Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością”.
Mogą wziąć w nim udział białostoczanie z potwierdzoną otyłością, czyli z BMI powyżej 30, które nie mają przeciwwskazań do aktywności fizycznej. Jak mówi Eliza Bilewicz - Roszkowska z Urzędu Miejskiego: "uczestnicy dowiedzą się o konsekwencjach otyłości, poznają zasady prawidłowego żywienia, a z pomocą fachowców będą mogli wprowadzić zmiany w swoim życiu".
Aby wziąć udział w projekcie trzeba wysłać zgłoszenie w dniach od 17 do 19 lutego na: grupawsparcia@um.bialystok.pl, albo przynieść je do Departamentu Spraw Społecznych przy ul. Bema. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Będzie pięć grup wsparcia, dwie dla mieszkańców w wieku 25–40 lat, dwie grupy dla osób w wieku 41–60 lat i jedna dla seniorów – powyżej 60. roku życia. Te bezpłatne zajęcia zaplanowano od zakończenia naboru do lipca.
Na realizację projektu miasto pozyskało ponad 160 tysięcy złotych z Ministerstwa Zdrowia.
Te badania przeznaczone są dla osób otyłych. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku realizuje projekt badawczy, w którym poszukiwane są markery otyłości.
To akcja skierowana do najmłodszych, a jej celem jest dbałość o prawidłową postawę.
W przyszłym roku polski rząd chce wprowadzić podatek m.in. od słodkich napojów.
Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia białostoczan, wynikające z badania populacyjnego Białystok Plus powiedzą prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr n. med. Małgorzata Chlabicz z tego samego zakładu.