Radio Białystok | Wiadomości | Rząd chce wprowadzić podatek od cukru - Polacy mają dzięki temu pić mniej słodzonych napojów
Ponad połowa dorosłych Polaków ma nadwagę, a prawie jedna czwarta jest otyła - alarmuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Coraz więcej spożywamy cukru, zwłaszcza w napojach i różnych produktach. To - jak twierdzą eksperci - może przyczyniać się do powstawania cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów.
Od kwietnia podatek cukrowy
NFZ przekonuje, że w zmianie nawyków żywieniowych pomoże wprowadzenie tzw. podatku od cukru. Według planów rządu ma on obowiązywać od kwietnia. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy autorstwa resortu zdrowia. Mają obowiązywać dodatkowe opłaty od słodkich napojów i na alkohol sprzedawany w małych butelkach (tzw. małpki).
Polska ma dołączyć do grona 39 państw świata, gdzie podatek od cukru jest już pobierany.
Zmienić zwyczaje żywieniowe Polaków
Zastępca dyrektora do spraw medycznych Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia doktor Marzena Juczewska przekonuje, że wprowadzenie podatku cukrowego ma przede wszystkim cel prozdrowotny, by zmienić zwyczaje żywieniowe Polaków. Doktor Juczewska dodaje, że wpływy z tej opłaty mają być przeznaczone na leczenie, ale przede wszystkim będą oddziaływać na zachowania konsumenckie istotne dla zachowania zdrowia.
Polacy spożywają więcej cukru
NFZ alarmuje, że w ciągu ostatnich 10 lat o blisko 12 kilogramów rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Choć jemy mniej cukru tradycyjnego (białego), wzrasta konsumpcja cukru w napojach i wysoko przetworzonych produktach.
Epidemia otyłości
Nadmierne spożycie cukru, szczególnie w napojach gazowanych, jest jedną z głównych przyczyn otyłości. W 2016 roku w Polsce wśród osób powyżej dwudziestego roku życia aż 53 % kobiet i 68 % mężczyzn miało nadwagę, a 23 % kobiet i 25 % mężczyzn było otyłych. W przypadku dzieci nadwagę miało 20 % dziewcząt i 31 % chłopców, a 5 % dziewcząt i 13 % chłopców było otyłych.
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę
Otyłość powoduje wzrost zapadalności na wiele chorób, w tym w szczególności na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia czy nowotwory.
Dane NFZ wskazują, że stale wzrasta liczba osób z cukrzycą (jej zdecydowaną cześć stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2). Obecnie choruje na nią - jak wylicza NFZ - blisko 3 miliony Polaków.
Szacuje się, że w 2025 roku w Polsce otyłych będzie 26 % dorosłych kobiet i 30 % dorosłych mężczyzn.