Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka chce współtworzyć Uniwersytet Europejski
To szansa na wprowadzanie innowacji, rozwój, wymianę studentów i kadr, ale też dobrych praktyk. Politechnika Białostocka przystąpiła do międzynarodowego konsorcjum UNIVERS.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To projekt łączący osiem uczelni z różnych części Europy, które starają się o utworzenie Uniwersytetu Europejskiego finansowanego z unijnych pieniędzy. Kwota dofinansowania może wynieść 5 milionów euro.
Przystąpienie Politechniki Białostockiej do konsorcjum stwarza - jak mówi rektor uczelni prof. Lech Dzienis - nowe możliwości w zakresie, m.in. realizowania wspólnych badań, kształcenia w wymiarze międzynarodowym oraz dostępu do infrastruktury naukowo-badawczej i dydaktycznej innych partnerów.
Oprócz Politechniki Białostockiej konsorcjum UNIVERS tworzą uczelnie z Francji, Niemiec, Bułgarii, Rumunii, Łotwy i dwie z Hiszpanii.
Jeśli dostaną one pieniądze, a będzie to wiadomo w lipcu, Uniwersytet Europejski zacznie działać od października.
Nie odwołują wyjazdu i przyjazdu, ale odkładają to w czasie. W związku z zagrożeniem koronawirusem w drugim semestrze w Białymstoku nie będą studiować stypendyści z Chin.
Każdego roku zużywają blisko 7 tysięcy ryz papieru, ale za kilkanaście miesięcy ma się to zmienić. Politechnika Białostocka, jako trzecia uczelnia w Białymstoku będzie wdrażała system elektronicznego obiegu dokumentów.
Zajmą się między innymi analizą struktur społecznych czy badaniem pacjentów z cukrzycą.
Wielokrotnie nagradzany polski robot edukacyjny Photon będzie sprzedawany w Ameryce Północnej i Chinach - start-up założony przez absolwentów Politechniki Białostockiej podpisał właśnie umowę z amerykańskim dystrybutorem, który zajmuje się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w edukacji.