Radio Białystok | Wiadomości | Wieczory z Kardynałem Prymasem Wyszyńskim
To duchowe przygotowanie do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym archidiecezji białostockiej zainaugurowano cykl spotkań na temat Prymasa Tysiąclecia. Do czerwca, gdy Kościół oficjalnie ogłosi kardynała błogosławionym, mieszkańcy będą mogli poznawać jego nauczanie.
Jak przyznają uczestnicy pierwszego spotkania - z autorką biografii prymasa Wyszyńskiego Ewą Czaczkowską - ci, którzy pamiętają jego działalność, wciąż czują wdzięczność.
"Był przewodnikiem i bohaterem, przecież trzy lata przesiedział w więzieniu za to, że nie poddał Kościoła władzy komunistycznej" - przekonuje uczestnik spotkania Kazimierz Koczewski.
Bez wątpienia prymas Wyszyński ma ogromne zasługi dla odzyskania niepodległości przez Polskę. Słusznie wspominamy Jana Pawła II i jego pielgrzymkę do Polski z 1979 roku, ale to ziarno, które zasiał papież, padło na grunt, który przygotował prymas Wyszyński - przekonuje autorka biografii kardynała historyk dr Ewa Czaczkowska.
Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda liczy, że beatyfikacja prymasa wpłynie na uświadomienie czym jest naród, społeczeństwo, Kościół, wiara. "To przesłanie, które powinno w tym czasie wypłynąć na nowo" - twierdzi metropolita.
Inicjator cyklu "ABC Wyszyńskiego. Wieczory z kardynałem Stefanem Wyszyńskiem" ks. prof. Andrzej Proniewski zachęca do udziału w kolejnych spotkaniach. Podczas lutowego wieczoru o modelu katolicyzmu ludowego opowie publicysta Paweł Lisicki.
W ramach cyklu w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym archidiecezji białostockiej można oglądać wystawę "Droga życia prymasa Wyszyńskiego".
Radni, społecznicy i suwalczanie z parafii Matki Bożej Miłosierdzia apelują, aby nowe rondo na ulicy rotmistrza Pileckiego nosiło imię św. Jana Bosko.
Mszą w intencji mieszkańców miasta i koncertem grupy Pectus zakończyły się w sobotę wieczorem (28.09) w Białymstoku Dni Patronalne, których celem jest przybliżanie postaci patrona miasta, błogosławionego ks. Michała Sopoćki, spowiednika w Wilnie św. siostry Faustyny Kowalskiej. Obydwoje są nazywani orędownikami Miłosierdzia Bożego.
W programie gościmy dr. Rafała Łatkę z Instytutu Pamięci Narodowej, współautora albumu "Kardynał Stefan Wyszyński 1901-1981".