Radio Białystok | Wiadomości | Choinkowa zabawa podopiecznych Fundacji "Pomóż Im" i ich rodzin
Wspólne świętowanie, radość i zabawa towarzyszyły w sobotę (11.01) podopiecznym fundacji "Pomóż Im" i ich rodzinom podczas dorocznego spotkania choinkowego w Białymstoku.
Integracja, wspólne spędzanie czasu poza leczeniem, okazja do zwykłej radości, także świątecznych prezentów – to bardzo ważny element w terapii, ale także służący wsparciu rodzin chorych dzieci – podkreśliła wiceprezes Fundacji "Pomóż Im" Ewa Sadowska.
W spotkaniu wzięło udział ok. 90 dzieci i ich rodzin. To podopieczni fundacji, rodzeństwo chorych dzieci, także mali pacjenci leczeni onkologicznie i ich rodziny, którymi opiekuje się fundacja i pomaga w rehabilitacji.
Fundacja "Pomóż Im" prowadzi od 2007 r. Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Jest to niestacjonarna placówka, specjaliści opiekują się nieuleczanie chorymi dziećmi w ich domach. Wsparcie otrzymują także rodziny tych dzieci.
Połączyła nad choroba i cierpienie, bo nie ma wśród nas kogoś, kogo choroba nie dotknęła. Wytworzyła się jednak między nami taka rodzinna więź, radość, sympatia. I mimo że mamy w oczach sceny odchodzenia naszych dzieci, znamy wszystkie te historie, to jednak dajemy sobie prawo do zwykłej radości, bo każda z tych osób zostawiła w nas coś wartościowego – powiedziała Ewa Sadowska o idei wspólnych spotkań rodzin.
Wiceprezes "Pomóż Im" Ewa Sadowska poinformowała, że w 2020 r. Fundacja planuje kontynuację dotychczasowych działań pozamedycznych, by cały czas wspierać rodziny ciężko chorych dzieci. W planie jest np. organizacja latem w Supraślu tygodniowego spotkania dla całych rodzin, będą też w innym czasie wyjazdy wakacyjne, spotkania przy okazji świąt. Od 2019 r. organizowane są też specjalne nabożeństwa dla rodzin, które utraciły swoje dzieci. Fundacja zajmuje się też opieką perinatalną kobiet, które wiedzą, że ich dziecko urodzi się bardzo chore.
Ewa Sadowska poinformowała także, że fundacja myśli o zorganizowaniu warsztatów dla opiekunów osób chorych m.in. na temat pielęgnacji pacjentów w domu. Chce ich edukować, z jakich praw i pomocy oraz wsparcia instytucjonalnego czy funduszowego, finansowego (np. z NFZ czy PFRON) mogą korzystać, ale także chce ich wspierać od strony psychologicznej. Dodała, że osoby zajmujące się długoterminowo nieuleczanie chorymi będą mogły skorzystać z porad specjalistów, np. jak uniknąć wypalenia psychicznego w takiej sytuacji, jak nie zapomnieć o sobie i poczuciu własnej wartości, jak radzić sobie z lękiem, jak rozmawiać o śmierci i umieraniu. W 2019 r. odbyły się już takie warsztaty dla rodziców "Moc jest w tobie".